Biblioteka 2 w 1 czyli jak połączyć czytelnictwo i kulturę

2024-03-24 11:06:19(ost. akt: 2024-03-24 11:22:50)

Autor zdjęcia: GBP w Lipowcu

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu i jej filie: w Kamionku, Olszynach i Szymanach w niczym nie przypominają swoich wcieleń sprzed kilku dekad - przestały świecić pustkami, zajmować się jedynie gromadzeniem archiwów, oferować publikacje wydane mało atrakcyjnie. Dzisiaj te instytucje stały się nowoczesnymi centrami kultury, gdzie znajdziemy nie tylko książki, ale i wiele innych atrakcji.
Biblioteka to przede wszystkim miejsce, w którym skorzystamy z największych zasobów literatury i prasy, w dodatku nieodpłatnie i bez ograniczeń. Jej zaletą jest przede wszystkim jej ogólna dostępność, a także otwarte dla wszystkich czytelnie, które dziś właściwie przypominają bardziej dawniejsze pracownie komputerowe - bowiem poza przejrzeniem aktualnej prasy czy poczytania książkowej nowości - skorzystać tu możemy z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu i jej filie: w Kamionku, Olszynach i Szymanach regularnie aktualizuje oraz urozmaica księgozbiory, by dostarczyć czytelnikom nowe książki z różnych gatunków i tematów. Obecnie księgozbiór ma 24 tys. woluminów, a zarejestrowanych jest 1300 użytkowników. W każdej filii bibliotecznej działa: Dyskusyjny Klub Książki, koło plastyczne, koło gier planszowych oraz robotyka.
Obrazek w tresci

Od kilku lat Biblioteka bierze udział w projekcje „ Mała Książka Wielki Człowiek”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do naszej placówki otrzymało w prezencie wyjątkową "Wyprawkę Czytelniczą" na dobry czytelniczy start. Bierze czynny udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo i kulturę literacką: Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, Cała Polska czyta dzieciom, Dzień postaci z bajek, Tydzień Bibliotek itp. Organizujemy spotkania autorskie, by czytelnik mógł spotkać się osobiście z autorem książek.
Obrazek w tresci

Biblioteki wychodzą ze swej pierwotnej roli, poszerzając swoją ofertę, organizując coraz więcej imprez i inicjatyw, ale nie zapominają przy tym oczywiście o swej fundamentalnej roli, jaką jest promocja czytelnictwa. Biblioteki znajdujące się na terenie Gminy Szczytno, prowadzą wiele działań kulturalnych, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców, aby różnymi sposobami przyciągnąć do siebie nowych czytelników. Powstają tu różnego rodzaju grupy dyskusyjne, kluby, organizowane są spotkania ze znanymi pisarzami oraz twórcami kultury, ale także wystawy malarstwa i fotografii, pokazy filmowe czy warsztaty, teatrzyki i inne imprezy dla dzieci, w tym czytania oraz zajęcia plastyczne. Biblioteka to także organizator lub współorganizator wielu imprez plenerowych takich jak: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dożynki Gminne, Dzień Seniora, Festiwal Dyni, Kino pod Chmurką, Teatr przy Stoliku, Dzień Sołtysa, Pikniki, Akcje charytatywne - WOŚP
Instytucja prowadzi również zajęcia, gdzie uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich umiejętności artystycznych, wyrażania siebie poprzez twórcze działania oraz eksplorowania różnorodnych technik i materiałów. Zapewnia czas wolny dla każdej grupy wiekowej od przedszkolaka do seniora organizując: ferie zimowe, warsztaty: rękodzielnicze, kulinarne, literackie, zajęcia naukowe, wystawy, wycieczki edukacyjne oraz konkursy: plastyczne, literackie i edukacyjne.

Kadra biblioteczna czynnie uczestniczy w szkoleniach, doskonali swoje umiejętności zawodowe. Poszerza wiedzę i podnosimy kwalifikacje. W bibliotekach pracuje zgrany 6-osobowy zespół wykształconych działaczy kultury i księgowej. Dba o estetykę i wystrój w gminie oraz bibliotece. Tworzy dekoracje tematyczne podczas imprez plenerowych, koncertów, przedstawień i spotkań.
Obrazek w tresci

Dotacja z budżetu Gminy Szczytno: 1100000,00 zł.
Dotacje zewnętrzne na:
- zakup nowości wydawniczych z programu Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- kreatywne warsztaty dla dzieci w ramach grantu z Fundacji Kółko Graniaste
- bookcrossingowe miejsca na używane książki w ramach grantu z Fundacji Orlen
- projekt pn. ,, Jestem jak Coco Chanel, Magda Gessler i Kateryna Biłokur ‘’- warsztaty kulinarne, szycia i malarskie dla kobiet 18+ w ramach dotacji z Funduszu Inicjatyw Społecznych
- projekt pn. ,,Trzy razy Q’’ - kino Letnie , teatr przy stoliku i animacje w ramach dotacji z Funduszu Inicjatyw Społecznych
Obrazek w tresci

Owocna współpraca z gminą, szkołami, przedszkolami, instytucjami, stowarzyszeniami, OSP, Radami Sołeckimi, Kołami Gospodyń Wiejskich, GKS jest fundamentem działań i wspólnych inicjatyw. Wspólnie aktywizujemy lokalne społeczeństwo i tworzymy lepsze środowisko do życia dla wszystkich mieszkańców.
Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5