Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Apolinary Skrodzki. W setną rocznicę urodzin

2013-07-26 09:13:43 (ost. akt: 2013-07-26 09:20:48)
A. Skrodzki w 1938 r.

A. Skrodzki w 1938 r.

Autor zdjęcia: Archiwum CATL

Apolinary Skrodzki, syn Piotra i Stefanii z Chojnowskich, urodził się 26.07.1913 r. w Grzymałach, pow. łomżyński, woj. białostockie. W 1932 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie im. J. Piłsudskiego w Łomży i otrzymał dyplom na nauczyciela szkół powszechnych. W roku następnym zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum Państwowym im. T. Kościuszki w Łomży, otrzymując świadectwo uprawniające do podjęcia studiów wyższych.

W latach 1934/1935 odbył służbę wojskową i ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie w stopniu ppor. rezerwy. W tym czasie dowódcą Szkoły był ppłk. piechoty Władysław Muzyka.

Do wybuchu wojny był nauczycielem w szkole powszechnej na Polesiu, gdzie poznał pracującą tam nauczycielkę, Józefę Wilimczykównę, z którą w 1937 r. zawarł związek małżeński. Na Polesiu urodziła się najstarsza córka pp. Skrodzkich — Krystyna.

Apolinary Skrodzki brał udział w kampanii wrześniowej w Korpusie Ochrony Pogranicza Dederkały. Po napaści sowieckiej na Polskę nie trafił do obozu internowania, lecz wraz kolegą, na własną rękę, przedzierali się ku rumuńskiej granicy. Zaniepokojony losem najbliższych A. Skrodzki, wrócił do miejscowości Glinka (obecnie na Białorusi), gdzie przebywały żona i córka. Podjął tam pracę jako kierownik białoruskiej niepełnej szkoły średniej, w której uczyły się dzieci polskie i białoruskie. Ostrzeżony przed grożącą „wywózką” w głąb Rosji, wraz z rodziną, potajemnie opuścił Glinkę i wrócił do rodzinnej wsi w pow. łomżyńskim, gdzie zaraz zaangażował się w pracę konspiracyjną. Został członkiem Armii Krajowej (pseudonim „Sław”) w Obwodzie Łomża, w Okręgu Białostockim, sprawując różne funkcje, m.in. dowódcy 9 kompanii „Miastkowo”, liczącej w 1944 r. 232. żołnierzy. Wraz z żoną prowadził też tajne nauczanie we wsiach Grzymały i Jarnuty.

W 1946 r. A. Skrodzki wyjechał z rodziną na Ziemie Odzyskane i został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Zalewie (w ówczesnym powiecie morąskim), organizując od podstaw nauczanie w zdewastowanym przez działania wojenne budynku, który z wielkim trudem trzeba było przygotować na przyjęcie uczniów i nauczycieli.

W roku szkolnym 1949/1950 uczestniczył w Wyższym Kursie Nauczycielskim w Poznaniu, a po jego ukończeniu dostał nakaz pracy do Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Stamtąd trafił do Braniewa, aby z dniem od 1.09.1951 r. objąć obowiązki Inspektora Szkolnego. W latach 1956-57 był przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej w Braniewie, a następnie wrócił na wcześniej zajmowane stanowisko.

Po odbudowie środkowej części byłego Hosianum w 1962 r., A. Skrodzki zrezygnował ze stanowiska Inspektora i od 1.09.1963 r. został dyrektorem nowoutworzonej Szkoły Zawodowej, a później również Technikum Ekonomicznego (obecnie Zespół Szkół Zawodowych im. J. Liszewskiego w Braniewie). Nadzorował także odbudowę dalszej części obiektu oraz budowę i wyposażenie przyszkolnego internatu. Szkole tej poświęcił wiele swych sił, w latach 1963-1973 była ona najistotniejszym celem jego życia.
W 1973 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 7.09.1986 r., został pochowany w Braniewie, na cmentarzu przy ul. Morskiej.

Apolinary Skrodzki był zaangażowanym społecznikiem. Wielką sympatią darzył harcerstwo. Jako młody nauczyciel organizował drużyny harcerskie na Polesiu, a i potem wielokrotnie wspierał harcerzy, co docenione zostało przez tę organizację nadaniem mu Krzyża „Za Zasługi dla ZHP” w 1974 r. Był także prelegentem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Wygłosił wiele wykładów na tematy historyczne i literackie dla mieszkańców Braniewa i powiatu. Przede wszystkim jednak był wielkim miłośnikiem i badaczem historii Braniewa. Przez wiele lat zgłębiał swoją wiedzę na ten temat i dzielił się nią z mieszkańcami i turystami na wielu spotkaniach.

Państwo Skrodzcy wychowali czworo dzieci, z których dwie córki — Krystyna i Sława zostały również nauczycielkami. Synowie – Jan i Sławomir są inżynierami-elektrykami, mieszkają i pracują w Warszawie. Nauczycielem jest również wnuk pp. Skrodzkich – Andrzej Imiołczyk.


Opracowanie: Krystyna Imiołczyk, Irena Kopańska-Matejczuk, MBP w Braniewie

Z zasobów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie:
W kwietniu br. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie wzbogaciło się o nowe zbiory z prywatnego archiwum Apolinarego Skrodzkiego, żołnierza AK i wieloletniego nauczyciela. Zbiory po swoim ojcu udostępniła jego córka, Krystyna Imiołczyk, emerytowana nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. F. Nowowiejskiego Braniewie. Zostało również nagrane jej wspomnienie o Ojcu.
W skład kolekcji wchodzą fotografie i dokumenty osobiste A. Skrodzkiego (skany) oraz plik notatek i dokumentów dot. powojennej historii Braniewa (oryginały) i książka Józefiny Łapińskiej pt. Harcerka na zwiadach, wyd. w 1945 r. w Chicago z pieczątką Zakładu Salezjańskiego we Fromborku.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pikuś. Pora uje-bać moherów z warszawki!!!!!! #1155256 | 77.253.*.* 28 lip 2013 23:25

  czekam na pro...????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pikuś . Mamy ue. Pora na pobudke...??? CŁA PO #1155245 | 77.253.*.* 28 lip 2013 23:14

  SAWE

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zdzisław #1154709 | 164.127.*.* 28 lip 2013 11:16

  Państwo Skrodzcy byli moimi nauczycielami w szkole sredniej. Cudowni ludzie ! Panu Skrodzkiemu osobiście zawdzięczam coś bardzo ważnego w moim życiu. Był to mądry człowiek.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. I. Kopańska #1153251 | 83.7.*.* 26 lip 2013 12:53

  Jak wiemy, przez lata tak nazywano Ziemie Zachodnie i Północne, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Polski. Fakt, zręczniej byłoby napisać tzw. Ziemie Odzyskane.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pytająca #1153133 | 94.42.*.* 26 lip 2013 11:11

  co to są Ziemie Odzyskane? wykształconym ludziom nie wypada używać takich anachronizmów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages