Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Zamiast wody brunatno-pomarańczowe ścieki

2013-09-09 09:35:52 (ost. akt: 2013-09-09 09:42:08)

Autor zdjęcia: Nadesłane przez Czytelnika

— Zamiast wody lecą brunatno-pomarańczowe ścieki, z których po chwili robi się zawiesina — napisała do naszej redakcji mieszkanka ulicy Drewnianej w Braniewie.

— Mieszkam na ul. Drewnianej, w piątek (06.09.) u mnie z kranu zamiast wody leciały brunatno-pomarańczowe ścieki, z których po chwili robi się zawiesina. W wodociągach kilka minut po godz. 15.00 nikt już nie odbiera telefonu. Czy gazeta mogłaby się zainteresować tym tematem? Załączam zdjęcie „wody” — napisała nasza Czytelniczka.


Chcielibyśmy przede wszystkim przeprosić mieszkankę ul. Drewnianej i innych naszych Odbiorców za jakość wody zaprezentowaną na dołączonej fotografii. Zapewniamy, że woda o takiej jakości zdarza się sporadycznie tylko po zaistniałych awariach rurociągów.

Związane jest to ze zmianą prędkości i kierunków przepływu w rurociągach, które to czynniki powodują porywanie osadzonych na dnie drobin wodorotlenków żelaza i manganu.
Problem z jakością wody nasilił się w momencie, kiedy na ujęciu w Rogitach zauważyliśmy raptowny spadek wydajności naszych studni głębinowych. Z początku wiązaliśmy ten fakt z prowadzonymi wcześniej w okolicy Rogit wierceniami związanymi z poszukiwaniem gazu łupkowego, które okazały się jednak nie związane ze zmniejszeniem wydajności naszych studni.

Należy tu zaznaczyć, że woda dla Braniewa uzdatniana jest metodą „HYDROX” lub znaną pod inną nazwą „REDOX”. Jest to metoda uzdatniania wód podziemnych w warstwie wodonośnej. Polega na wtłaczaniu do otworu studziennego napowietrzonej wody ujętej z innej studni głębinowej i po osadzeniu się wytrąconych wodorotlenków żelaza i manganu na żwirkach warstwy wodonośnej, jako pozbawiona tych związków pompowana jest jako uzdatniona na zbiorniki retencyjne przy ul. Szkolnej w Braniewie, skąd trafia do sieci miejskiej. Taki cykl stosuje się przemiennie na wszystkich otworach studziennych, na których warstwa wodonośna „przyjmuje” napowietrzoną wodę.

Metoda jest prosta ale warunkiem utrzymania prawidłowego procesu uzdatniania jest posiadanie na ujęciu takiej sumarycznej wydajności studni głębinowych, która zapewni nie tylko podaż wody do naszych Odbiorców ale jednocześnie w wystarczającej ilości umożliwi wtłaczanie po napowietrzeniu do uzdatnianych otworów.

Tak więc zaobserwowany gwałtowny spadek wydajności spowodował braki w ilości wody niezbędnej dla prowadzenia pełnego procesu uzdatniania. Natychmiast więc Spółka podjęła działania związane z przygotowaniem przetargu, wyłonieniem wykonawcy i podpisaniem umowy na odwiert nowej studni głębinowej. Od 22 sierpnia rozpoczęły się prace wiertnicze, które zgodnie z umowa winny być zakończone do końca września. Po zamontowaniu w nowym otworze zestawu pompy głębinowej i urządzeń do napowietrzania wody, jakość podawanej do naszych Odbiorców powinna ulec w niedługim czasie widocznej poprawie. Dodatkowo podjęliśmy działania związane z przygotowaniem do oczyszczeniem rurociągów sieci wodociągowej ze złogów wodorotlenków żelaza i manganu osadzonych na ściankach rurociągów. Czyszczenie rozpoczniemy pod koniec września.

Na dzień dzisiejszy wykonujemy doraźne płukania sieci w miejscach wskazanych przez naszych Odbiorców, mające na celu lokalna poprawę sytuacji. Dlatego też bardzo żałujemy, że nie mogliśmy pomóc naszej mieszkance z ulicy Drewnianej, która dzwoniąc do nas po godzinie 15.00 na numer sekretariatu nie zastała już nikogo.

Przy tej okazji przypominamy naszym szanownym Odbiorcom, że numer pogotowia wod-kan jest uwidoczniony na naszych pojazdach specjalistycznych oraz na stronie internetowej Spółki jako numer alarmowy. Numer ten to (55) 243-22-70 i czynny jest przez 24 godziny na dobę. Po godzinie 15.00 pod tym numerem dyżuruje osoba nadzorująca pracę zespołu awaryjnego, który jest uruchamiany po otrzymaniu informacji telefonicznej. Adres naszej strony internetowej to WWW. wmbr. pl.

Za zaistniała sytuację jeszcze raz przepraszamy i zapewniamy, że podejmujemy wszelkie dostępne działania mające na celu unormowanie sytuacji.

Zarząd Spółki


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #1210539 | 31.11.*.* 3 paź 2013 16:43

  Towarzyszu dyrektorze od zawsze w wodociągach zaskoczyły was zasyfione studnie, ważne że premie sobie przyznane na ten rok

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bran #1210269 | 81.15.*.* 3 paź 2013 11:23

  potrzebny nowy punkt uzdatniania wody a nie jak obecnie pompowanie do rur jakiejs chemii,ktora pijemy nieswiadomie ,gdzie informacja

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eee #1197727 | 83.7.*.* 15 wrz 2013 15:44

  sporadycznie to ta woda jest czysta na drewnianej i piłsugskiego,kiedyś przepadaliśmy wodę i były w niej pałeczki coli,normalna kpina

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Deyna #1197137 | 217.97.*.* 14 wrz 2013 10:14

  Na ul.Nowopasłęckiej woda masakra wodociągi tłumaczą się tym, że wodociąg kończy się na tej ulicy iwoda stoi ,ale żeby przed budową nowej brukowej drogi zmienić go na nowy plastikowy o mniejszym przekroju to nie bo niema funduszy a ty płać za ten syf, woda przekracza lub jest na maxa jeśli chodzi o zawartość pierwiastków .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pił #1196405 | 82.177.*.* 13 wrz 2013 06:13

  na Piłsudskiego woda jest identyczna jak na zdjęciu co 2 dzień . A tłumaczą sie tym że mamy wadliwą studnie która często ulega awarii i podłączają nas pod 2 w której płynie znakomita brazowa woda zawierajaca rdze metale itp co z tym robić

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages