Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Symbol wolności, patriotyzmu i zwycięstwa. 11 listopada w Braniewie

2013-11-12 10:25:08 (ost. akt: 2013-11-12 11:15:17)

Autor zdjęcia: Irena Żmuda

Uroczysta msza, przemarsz i złożenie kwiatów na Rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków oraz apel w Braniewskim Centrum Kultury. Tak świętowano obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości w Braniewie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. W obchodach uczestniczyli m.in. poseł Wojciech Penkalski, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich i inwalidów wojennych, delegacja byłych więźniów wojennych, przedstawiciele służb mundurowych, straży granicznej z Braniewa i Grzechotek, delegacja Zakładu Karnego i Policji, dyrektorzy firm i zakładów, przedstawiciele kultury, oświaty i sportu oraz mieszkańcy.

Po mszy przemaszerowano ulicami miasta w kierunku Ronda Andersa i Skweru Sybiraków. Tam złożono wieńce.

Następnie w Braniewskim Centrum Kultury odbył się uroczysty apel. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu narodowego. Jako pierwszy głoś zabrał starosta Krzysztof Kowalski, który powitał wszystkich uczestników. Podziękował księdzu Leszkowi Galicy za wymowną i patriotyczną homilię wygłoszoną podczas mszy. Podkreślił też ważność dnia 11 listopada. Mówił, że to dzień w którym każdy Polak może być dumny. Jako przykład prawdziwego patrioty podał osobę Jana Pawła II.

— Papież był patriotą dążył do pokoju i łagodził konflikty — mówił Kowalski

Głos zabrał również Wojciech Penkalski, który życzył wszystkim wytrwałości w swoich dążeniach. Wspomniał również o wzmocnieniu etatowym 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. — Etatyzacja będzie zwiększona. Moje działania w tym kierunku zakończą się sukcesem — mówił poseł.

Następnie wręczono odznaczenia i dyplomy dla mieszkańców, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla naszego powiatu. Starosta Braniewski wręczył też stypendia dla wybitnej i utalentowanej młodzieży. Rozstrzygnięto także "Konkurs Wiedzy o Powstaniu Styczniowym" oraz konkurs "Romuald Traugutt- bohater Powstania Styczniowego". Na zakończenie przedstawiono program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. feluś #1243358 | 93.105.*.* 12 lis 2013 21:04

  może pani redaktor biegająca z aparatem fotograficznym zechce wyjaśnić młodzieży jak to się stało,że z tak wspaniałego występu nie ma ani jednego zdjęcia, czy pani redaktor nie była na występie i nie zadała sobie pytania ile zdrowia i wyrzeczeń kosztowało ich przygotowanie występu,a nawet pieniędzy - gdyż ci młodzi ludzie na występ musieli dojechać z bardzo dalekich miejscowościa, chcąc dojechać do braniewa musieli wstać nawet o godz. 06.00 i powrócić do domu około godz.17 czy 18.00 /w święta nie ma środków transporu/. uważam,że wyrządzono młodzieży wielką krzywdę nie zamieszczając ich zdjęć a oni na to liczyli i oczekiwali. zabrakło miejsca czy chęci? po prostu wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Antek #1243170 | 88.220.*.* 12 lis 2013 18:29

  Brawo Panowie z dawnej, wspaniałej orkiestry wojskowej! Nie ma to jak stara gwardia!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. akof #1242993 | 78.8.*.* 12 lis 2013 15:43

  Tyle zdjęć i ani jednego z tak pięknego występu młodzieży. Wstyd redakcjo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ak #1242795 | 79.190.*.* 12 lis 2013 12:01

  Pan Poseł Penkalski przyglądał się z boku uroczystościom - nie brał w nich udziału. dlaczego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do pani Żmudy - #1242792 | 77.252.*.* 12 lis 2013 11:55

   po ilu ulicach odbył się przemarsz(ulicami -jest w tekscie). A gdzie zadekowała się Straż Miejska -nie było ich w służbach porządkowych?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages