Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Okradają starsze osoby metodą "na wnuczka". Nie dajcie się nabrać

2013-11-26 11:50:14 (ost. akt: 2013-11-26 11:52:30)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Policjanci z Komendy Powiatowy Policji w Braniewie zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, szczególnie do osób w podeszłym wieku, o zwiększenie czujności w kontaktach z nieznajomymi.

W poniedziałek (25.11.) w Braniewie 86-letnia kobieta została oszukana metodą na tzw. „wnuczka”. Nieznany mężczyzna zadzwonił do starszej osoby i podając się za jej wnuka poprosił o dużą sumę pieniędzy. Prośbę tłumaczył faktem, że spowodował wypadek i tylko ta kwota może go uchronić od odpowiedzialności karnej. Niczego nie podejrzewająca kobieta zgodziła się i wypłaciła z banku pieniądze. ,,Wnuczek’’ poinformował ją także, że po odbiór sumy przyjdzie do niej policjant, a on sam odwiedzi ją wieczorem. Chwilę później do mieszkania starszej kobiety zapukał wysoki mężczyzna (ok.180 cm wzrostu), ubrany najprawdopodobniej w spodnie typu moro i zabrał całą kwotę ze sobą. 86-latka została bez oszczędności swojego życia, a ‘’wnuczek’’, na którego czekała już się nie odezwał…

„Halo babciu, to ja twój wnuczek. Pilnie potrzebuję pieniędzy”.
To właśnie takimi słowami najczęściej rozpoczyna się rozmowa z oszustem. Fałszywy wnuczek mówi, że z powodu choroby ma zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiada historię o nieszczęściu, które go spotkało. Twierdzi, że brał udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, został zatrzymany przez Policję i potrzebuje pomocy finansowej żeby uniknąć kary, czy też może stracić pracę. Oszust swoją opowieścią stara się wzbudzić u starszej osoby litość, współczucie i chęć pomocy. Często mu się udaje i seniorzy tracą oszczędności swojego życia.
Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami. Jeżeli tylko w słuchawce telefonu usłyszycie Państwo taką lub podobnie brzmiącą historię, natychmiast powiadomcie Policję.


Kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami:
• Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu
Rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy. Daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek zadzwonił za pół godziny.
• Sprawdź, kto naprawdę dzwonił
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić.
• Jak najszybciej poinformuj Policję
Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie oficerowi dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.
To pozwoli policjantom szybko działać. Dodatkowo, jeśli powiadomicie Państwo o próbie oszustwa przed spotkaniem z odbiorcą pieniędzy, pozwoli to zatrzymać podejrzanego i na pewno uchroni często oszczędności całego życia przed utratą.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages