Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Ks. Prałat Tadeusz Brandys kapłan i budowniczy

2014-01-20 13:05:32 (ost. akt: 2014-01-20 14:38:47)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

W niedzielę (19.01.) w Bazylice Mniejszej w Braniewie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci Księdza Prałata Tadeusza Brandysa.

Uroczystość odbyła się w obecności władz samorządowych i rodziny księdza po mszy świętej, której przewodniczył Arcybiskup Senior Edmund Piszcz. Odsłonięciu tablicy towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii przygotowanej przez Jacka Iwulskiego pt. "Ks. Prałat Tadeusz Brandys – kapłan i budowniczy".

Fotograf na ponad stu wybranych z bogatych archiwów zdjęciach zaprezentował działalność i życie Księdza Tadeusza Brandysa w Braniewie. Na ekspozycji znalazły się fotografie z uroczystości w których uczestniczył Ksiądz Brandys oraz zdjęcia prywatne. Są także fotografie kościołów, do których odbudowania przyczynił się Ksiądz Prałat Tadeusz Brandys, m.in. obecna Bazylika Mniejsza w Braniewie, którą "cudem podniósł z gruzów". Na wystawie znajdują się także zdjęcia z uroczystości 30-lecia kapłaństwa oraz pogrzebu księdza, a także odsłonięcia kamienia upamiętniającego proboszcza.

Wystawę można oglądać w jednej z naw Bazyliki Mniejszej, później zostanie przeniesiona do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie.Ks. Tadeusz Brandys:
Ks. Tadeusz Brandys urodził się 2 marca 1936 roku w Zagrzebiu w woj. śląskim. Po ukończeniu szkoły średniej w Katowicach udał się do seminarium duchowego w Olsztynie. Był wikariuszem w Malborku i Kętrzynie. Później objął stanowisko proboszcza w Karolewie, a następnie w Braniewie, gdzie przybył 1 lipca 1979 r. Tu czekało go najtrudniejsze wyzwanie — dźwignięcie z ruin zabytkowego kościoła. Pierwszą mszę w murach odbudowanego kościoła ks. Brandys odprawił podczas pasterki w 1981 roku.Ks. Tadeusz miał na swoim koncie mnóstwo zasług (dzięki jego pomocy odbudowano m.in. kościoły w Żelaznej Górze, Pierzchałach, powstały kościoły w Szylenach i Gronowie). Był również Honorowym Obywatelem Miasta Braniewa. Tytuł ten otrzymał za zaangażowanie w odbudowę kościoła pw. św. Katarzyny, uzyskanie dla tej świątyni godności bazyliki mniejszej, odnalezienie relikwii Reginy Protmann oraz zakończenie jej procesu beatyfikacyjnego oraz, jak to stwierdzono w stosownym dokumencie, „rozsławianie imienia miasta Braniewa w kraju i na świecie”. Ksiądz Prałat Tadeusz Brandys zmarł 19 stycznia 2010 roku.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lol #1301953 | 83.14.*.* 20 sty 2014 21:42

  ciekawe jakie miał zdanie na temat dotykania dzieci przez kolegów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. janina #1301638 | 83.20.*.* 20 sty 2014 17:00

  a cala reszta tak poza granicami bycia księdzem ,gdzie będzie wystawa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomek #1301627 | 88.220.*.* 20 sty 2014 16:51

  pomnik nie wystarczył? Pewnie fundator miasto oczywiscie z naszych podatkow

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bogdan #1301599 | 31.11.*.* 20 sty 2014 16:28

   Wspaniała postać. Swoja pracą i duszpasterską posługą na trwale zapisał się na kartach historii powojennego Braniewa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages