Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

75-latka nie dała się zwieść fałszywej pracownicy GOPS

2014-02-14 11:13:15 (ost. akt: 2014-02-14 11:16:11)

75-letnia mieszkanka gminy Braniewo nie dała się oszukać. Zaraz po wizycie fałszywej pracownicy GOPS powiadomiła funkcjonariuszy. Policjanci z Komendy Powiatowy Policji w Braniewie zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, szczególnie do osób w podeszłym wieku, o zwiększenie czujności w kontaktach z nieznajomymi.

W czwartek (13.02.) do drzwi 75-letniej mieszkanki gminy Braniewo zapukała kobieta, która podała się za pracownicę GOPS. Nietypowy gość wypytywał starszą panią nie tylko o wysokość renty, ale również o to, gdzie chowa pieniądze i czy miewa problemy z pamięcią. 75-latka nie udzieliła żadnych odpowiedzi, a gdy tylko kobieta opuściła jej mieszkanie czujna seniorka upewniła się, że jej gość nie jest zatrudniony w GOPS i o całym zajściu powiadomiła Policję.

Zdarzały się przypadki, że oszuści pukali i okradali seniorów np. oferując do sprzedaży po atrakcyjnej cenie koce, podając się za pielęgniarkę PCK, pobierali opłaty udając inkasentów energii elektrycznej, czy pracowników wodociągów. W każdej sytuacji schemat działania był podobny – ofiarą padały osoby starsze, przebywające w domu samotnie, które wpuszczały oszustów do swoich mieszkań. Sięgając po pieniądze wskazywały im miejsce, gdzie się znajdowały. Część sprawców działała wyrafinowanie, niektórzy byli mniej cierpliwi w otrzymaniu pieniędzy i wyrywali je z rąk właścicieli. Próbują również okradać seniorów na nagłaśnianą w mediach metodę „na wnuczka”.

„Halo babciu, to ja twój wnuczek. Pilnie potrzebuję pieniędzy”.
To właśnie takimi słowami najczęściej rozpoczyna się rozmowa z oszustem. Fałszywy wnuczek mówi, że z powodu choroby ma zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiada historię o nieszczęściu, które go spotkało. Twierdzi, że brał udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, został zatrzymany przez Policję i potrzebuje pomocy finansowej żeby uniknąć kary, czy też może stracić pracę. Oszust swoją opowieścią stara się wzbudzić u starszej osoby litość, współczucie i chęć pomocy. Często mu się udaje i seniorzy tracą oszczędności swojego życia.
Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami. Jeżeli tylko w słuchawce telefonu usłyszycie Państwo taką lub podobnie brzmiącą historię, natychmiast powiadomcie Policję.

Kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami:
• Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu
Rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy. Daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek zadzwonił za pół godziny.

• Sprawdź, kto naprawdę dzwonił
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić.

• Jak najszybciej poinformuj Policję
To pozwoli policjantom szybko działać. Dodatkowo, jeśli powiadomicie Państwo o próbie oszustwa przed spotkaniem z odbiorcą pieniędzy, pozwoli to zatrzymać podejrzanego i na pewno uchroni często oszczędności całego życia przed utratą.
Przestrzeżecie swoich bliskich o pojawiających się oszustach, a gdy macie podejrzenia, że pukali do Waszych drzwi, koniecznie zadzwońcie pod numer 997, 112.


Tylko ciekawe informacje

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prawda #1327473 | 82.177.*.* 17 lut 2014 11:59

  Opiekunki krzyczą przez domofon ''opiekunka'' i wchodzą nie okazują żadnego identyfikatora czy dokumentu tak nie może być. Proszę to niedopatrzenie jak najszybciej załatwić bo będzie dochodzić do różnych zdarzeń,tym bardziej że przychodzą codziennie inne panie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zcdsrthxc #1326243 | 31.2.*.* 15 lut 2014 20:42

  Tak bywa .opiekunki i panie z MOPS,powinny mieć jakis dokument,którym by się legitymowały. A tak każda osoba może się podać za pracownika MOPS-u ,lub Cisu,czy jakiejś innej placówki !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Majka #1325168 | 82.177.*.* 14 lut 2014 14:54

  Nic jej nie zrobią. Mojego tatę okradała kobieta podająca się za opiekunkę z CIS, nawet podpisywał in blanco jakies papiery. Była to kobieta z sąsiedztwa, wskazaliśmy ją policji, nie otworzyła im drzwi, okradała bo wiedziała kiedy tato jest sam. Policję powiadaliśmy 2-3 razy, nic nie zrobili bo uznali że brak świadków zdarzenia, bo oczywiście oszustka się nie przyznała. Potem widziałam jak wraz z konkubentem nosiła zakupy pełne siatki alkoholu za emeryturę taty, śmiała mi się w oczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kat #1325090 | 83.28.*.* 14 lut 2014 13:46

   Ciekawe dla czego nie nastąpiło zatrzymanie oszustki skoro zaraz po jej wyjściu policja otrzymała zawiadomienie. Czyżby nasi ,, dzielni stróże prawa "czekali aż ich wręcza 75 latkowie a oni wystawia swoje mordy do zdjęć i awansów w poczuciu dobrze wypełnionych czynności za którą biorą ciężką kasę

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages