Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Ratują od zapomnienia pieśni ludowe

2014-06-25 10:47:02 (ost. akt: 2014-06-25 11:22:34)

Na scenie zaprezentowało się 16 zespołów ludowych oraz sekcja wokalno-artystyczna BCK

Na scenie zaprezentowało się 16 zespołów ludowych oraz sekcja wokalno-artystyczna BCK

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

16 zespołów ludowych z Braniewa, Pieniężna, Fromborka, Bartoszyc, Miałakowa, Tolkmicka, Suchacza, Pogrodzia czy Elbląga oraz sekcja wokalno-artystyczna Braniewskiego Centrum Kultury wzięło udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych. Zespoły zaprezentowały warmińskie i ukraińskie pieśni ludowe.

Przegląd odbył się 21 czerwca w braniewskim amfiteatrze. Była to już dziewiąta edycja przeglądu. Od samego początku jego głównym celem jest pogłębienie wiedzy o kulturze Warmii i Mazur oraz przekazywanie jej młodszym pokoleniom. Przegląd organizuje Zofia Całka.

— Moim głównym celem było pogłębienie wiedzy o kulturze Warmii i Mazur oraz promocja zespołów śpiewaczych — mówi pani Zosia Całka. — Organizując pierwszą edycję byłam pełna obaw. Wszystko się jednak rozwinęło i teraz zespoły same dzwonią i pytają o przegląd. W tym roku zgłosiło się aż 16 zespołów, co pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Dwa lata temu przegląd miał trochę inny charakter. Mogły wziąć w nich udział nie tylko zespoły seniorskie, ale także maluchy i młodzież. Chciałabym wrócić do tej formuły. Uważam, że bardzo ważne jest to, aby przekazywać tradycję tego regionu młodszym pokoleniom, ponieważ jeżeli nie będziemy jej podtrzymywać, to może się ona zatrzeć. Swój repertuar chcielibyśmy wzbogacić także o utwory z lat 60 i 70-tych, bo o ile znane są chyba wszystkim emerytom, to młodzież ich nie kojarzy.

Na scenie zaprezentowało się 16 zespołów ludowych oraz sekcja wokalno-artystyczna BCK. Zespoły te pomimo zalewu kultury masowej, kultywują w regionie oraz ratują od zapomnienia dawne pieśni ludowe.

Wszystkie zespoły zostały nagrodzone pamiątkowymi statuetkami.

Organizatorzy: Braniewskie Centrum Kultury, Urząd Miasta Braniewo, Starostwo Powiatowe, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Braniewie.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziomal.... #1426033 | 82.177.*.* 26 cze 2014 18:03

    ...... a może by koś pomyślał, o zorganizowaniu przeglądu zespołów weselnych....tak jak to robią w innych powiatach.......kiedyś jak pamiętam to w latach dziewiędziesiątych odbywały się takie imprezy na patelni i cieszyły się wielkim uznaniem miszkańców Braniewa i okolic.......pamiętam to do dziś....ludziska tańczyli gdzie się dało.....atmosfera była przednia.......organizatorzy pomyślcie o tym, bo nam tego brak ........

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages