Czwartek, 3 grudnia 2020. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Inkubator wsparciem dla początkujących firm

2014-06-27 10:36:26 (ost. akt: 2014-06-27 10:40:03)

Pałacyk to obiekt zabytkowy, został wzniesiony w 1719 roku. Zbudowany jest w stylu barokowym na planie kwadratu. Remont odbywa się pod okiem konserwatora zabytków

Pałacyk to obiekt zabytkowy, został wzniesiony w 1719 roku. Zbudowany jest w stylu barokowym na planie kwadratu. Remont odbywa się pod okiem konserwatora zabytków

Autor zdjęcia: Irena Żmuda

Pałacyk Fundacji Biskupa Warmińskiego Teodora Potockiego to jeden z najpiękniejszych zabytków Braniewa. Jeszcze do niedawna budynek niszczał. Teraz powoli odzyskuje swoją dawną świetność. Powstanie tam Inkubator Przedsiębiorczości. Remont powinien zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Inkubator Przedsiębiorczości powstanie na 2/3 powierzchni pałacyku. Będzie działał pod skrzydłami braniewskiej fundacji „Olimp”. Do placówki będą mogły zgłaszać się wszystkie nowo powstałe firmy oraz te, które działają krócej niż 3 lata.

— Inkubator będzie działał na większej części tego obiektu — mówi Anna Wajdlejt, Prezes Fundacji „Olimp”. — Na taką powierzchnię dostaliśmy zgodę i dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Firma będąca właścicielem budynku taką też powierzchnię wydzierżawiła fundacji.

Niezagospodarowany budynek popadał w ruinę. Wcześniej mieściła się tam filia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Później uczelnia podjęła decyzję o jego sprzedaniu. Pałacyk kupiła firma zaprzyjaźniona z Wojciechem Penkalskim.

— Poseł obserwował niszczejąca nieruchomość, szukał sposobu jej zagospodarowania — komentuje Anna Wajdlejt, Prezes Fundacji „Olimp”. — Znalazł inwestora. Później czuł się odpowiedzialny za to, by znaleźć sposób na dalsze funkcjonowanie budynku, żeby coś się w nim działo.

W pałacyku powstaną biura. W budynku znajdzie się też nowoczesna sala konferencyjna i winda dla niepełnosprawnych.

Pałacyk to obiekt zabytkowy, został wzniesiony w 1719 roku. Zbudowany jest w stylu barokowym na planie kwadratu. Remont odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. Anna Wajdlejt informuje, że zmiany w budynku będą niewielkie.

— Staraliśmy się jak najmniej ingerować w materię tego obiektu — wyjaśnia Wajdlejt — To zabytek. Zachowujemy tzn. części stare tego budynku.

Obecnie fundacja „Olimp” bada rynek i sprawdza na jakie rodzaje działalności jest zapotrzebowanie. Wkrótce powstanie strona internetowa inkubatora. Będzie tam można dowiedzieć się jaki jest regulamin i sposób przyjęcia firm.


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. myk #1428455 | 212.160.*.* 30 cze 2014 16:35

  Dobrze, że ten budynek zostanie zagospodarowany. Szkoda było patrzeć jak niszczał przez osstatnie lata. jestem tylko ciekawy jak będzie działał ten inkubator. Czy naprawdę znajdą tam pomoc firmy czy to jakaś ściema. W Braniewie są już stowarzyszenia, ktore pomagaja bezrobotnym itp. ale to tylko pomoc dorazna, a nie rozwiazanie problemu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Helvete. #1427153 | 80.212.*.* 28 cze 2014 11:40

  ...rozumiem , że skrawek zielonej wyspy "Braniewo" zazielenił się i można wracać inwestując pieniążki w miejsca pracy? Rozumiem ,że pielęgniarz Donald obsługujący inkubator nam ich nie ukradnie??? Tak pytam .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Porwikufel z Bemowizny #1426819 | 79.185.*.* 27 cze 2014 18:40

  Ja tysz remontuje swój drąg za stodołą pod czujnym okiem Hansa Globke, które one mocno tysz konserwuje bo wykidajło znajomego sołtysa z zaprzyjaźnionej wichury patrzy, obserwuje i un myśli chyba bo to tylko wie Gajowy ze Skirławek od Nienackiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (11)

  1. ... #1426785 | 81.15.*.* 27 cze 2014 17:28

   chłopak znalazł inwestora, postarał się o fundusze, wyremontował ruinę, to teraz co? ma miastu oddać? będzie jego i tyle.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. marek #1426662 | 37.30.*.* 27 cze 2014 14:23

   docelowo ma powstać tam hotel

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages