Certyfikaty dla uczniów „budowlanki”za praktyki zawodowe w Niemczech

2014-07-04 09:48:45(ost. akt: 2014-07-04 10:08:45)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

We wtorek (17 czerwca) w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów Europass Mobilność. Dokumenty te otrzymali uczestnicy projektu „Informatycy bez granic”.
Dokumenty Europass Mobilność to certyfikaty potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdobyte przez uczniów Technikum Informatycznego  w trakcie odbytych w marcu  praktyk zawodowych w Lipsku.

Wręczenie certyfikatów odbyło się w obecności Lechosława Szafranka z Krajowego Centrum Europass oraz Romana Albrechta - wizytatora Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele władz lokalnych (Wójt Gminy Braniewo - Tomasz Sielicki, Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Braniewskiego - Agnieszka Brewczak, pełnomocnik burmistrza Braniewa do spraw oświaty - Marek Maludziński), dyrektorzy szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu Powiatu Braniewskiego oraz rodzice uczniów odbierających certyfikaty.

W ramach takiego właśnie projektu, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki staraniom pana dyrektora Dariusza Lisa, mogliśmy wyjechać na czterotygodniowy staż do Saksonii. Praktyka zawodowa odbyła się w terminie od 2 do 29 marca w Centrum Edukacji i Doradztwa „Robotron” w Lipsku i w Halle.

Towarzyszyli nam nauczyciele: Iwona Obolewicz, Jarosław Pilimon oraz Agnieszka Borysewicz – Filipek. Głównym celem naszych praktyk było poszerzenie wiedzy teoretycznej i zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie budowania, konfiguracji i administrowania najnowszych sieci komputerowych opartych na systemie Windows oraz grafiki i animacji komputerowej.

Przed wyjazdem do Niemiec odbyliśmy odpowiednie szkolenie językowe, kulturowe i pedagogiczne. Dodatkowe lekcje angielskiego i niemieckiego pozwoliły m.in. na poszerzenie słownictwa zawodowego związanego z informatyką i zagadnieniami założonymi w planie praktyki. Dodatkowo wszyscy uczestnicy projektu otrzymali słowniki informatyczne polsko-angielskie i angielsko-polskie.

W ramach przygotowania kulturowego zapoznaliśmy się z kulturą i tradycją Saksonii. Na zajęciach pedagogicznych przypomnieliśmy sobie o zachowaniu się w sytuacjach niebezpiecznych i nietypowych, rozmawialiśmy o stosunkach społecznych panujących w Saksonii oraz o różnorodności kulturowej związanej z przebywającymi tam cudzoziemcami.

Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach na temat: Jak sobie radzić ze stresem? Umiejętność współżycia w zespole wielokulturowym i wielonarodowościowym. Zostaliśmy także pouczeni o tym, jak zwrócić się o pomoc do instytucji działających na terenie Niemiec.

Tak przygotowani, pewni siebie, ciekawi i otwarci na nowe wyzwania dotarliśmy 2 marca do miejsca zakwaterowania Gut Wehlitz w Schkeuditz, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez Małgorzatę Woronę i Ralfa Giesecke, pracowników firmy Vitalis odpowiedzialnej za zorganizowanie naszych praktyk na terenie Niemiec.

Przez cztery tygodnie, pod okiem specjalistów niemieckich, zdobywaliśmy praktyczne doświadczenie i umiejętności z dziedziny sieci komputerowych i grafiki komputerowej.

Uczestnictwo w projekcie tego typu to nie tylko godziny spędzone w pracowni komputerowej, to także możliwość poznania kraju, kultury, ludzi, ciekawego spędzenia wolnego czasu. W ramach warsztatów w dni wolne uczestniczyliśmy w wycieczkach do Lipska, Halle i Drezna.

Spędziliśmy dwa dni w stolicy Niemiec – Berlinie. Pojechaliśmy również do Hanoweru na międzynarodowe targi informatyczne CeBIT, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami w branży IT.

Mieszkając w Gut Wehlitz przebywaliśmy w środowisku międzynarodowym, co dało okazję do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z kolegami pochodzącymi m.in. z Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Anglii, Rumunii i Chorwacji.

Udział w projekcie „Informatycy bez granic” przyniósł nam przede wszystkim korzyści w postaci rozwoju zawodowego i osobistego. Pozwolił nam na zdobycie doświadczenia praktycznego i nowych umiejętności. W ciągu czterech tygodni mogliśmy również sprawdzić w praktyce znajomość języków obcych.

Okazało się, że dość swobodnie posługujemy się zarówno językiem angielskim, w którym prowadzone były zajęcia, ale i językiem niemieckim wykorzystywanym w sytuacjach codziennych. Dało nam to większą pewność siebie i pozwoliło przełamać barierę językową. Co bardzo istotne, mieliśmy także możliwość utrwalenia, rozszerzenia i wykorzystania w praktyce słownictwa specjalistycznego, stosowanego w branży informatycznej. Uczestnictwo w projekcie, poznanie kultury i obyczajów panujących w Saksonii, kontakt z rówieśnikami z innych krajów europejskich poszerzyły nasze horyzonty światopoglądowe. Czterotygodniowy pobyt poza miejscem zamieszkania, z dala od bliskich, wpłynął pozytywnie na naszą samodzielność, kreatywność i umiejętność współpracy w grupie.

Po powrocie z praktyki zawodowej postanowiliśmy podzielić się z naszymi kolegami nie tylko wrażeniami z pobytu w Niemczech, ale przede wszystkim nabytymi umiejętnościami dotyczącymi budowy i administracji sieci komputerowych, a także obróbki, kompresowania i montażu obrazu oraz tworzenia animowanych obrazów GIF.

W tym celu powstał m.in. film instruktażowy prezentujący pracę w programie graficznym GIMP, którego autorami są Eliasz Krupiński i Bartek Paradowski z klasy III TI. Materiał ten został wykorzystany na zajęciach pozalekcyjnych, w których uczestniczyli koledzy z klasy pierwszej. W planach mamy przygotowanie jeszcze kilku podobnych prezentacji.

Kamil Gajewski II TI


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A ja dodam #1432742 | 82.177.*.* 6 lip 2014 09:50

    A ja dodam, że Certyfikat Europass można otrzymać wypełniając przez internet formularz.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5