Mieszkańcy: Wdychamy pył, boimy się o nasze zdrowie

2014-08-04 13:09:52(ost. akt: 2014-08-04 13:20:57)

Autor zdjęcia: Katarzyna Maciejewska

— To co się dzieje na ul. Staszica woła o pomstę do nieba. Czwarty raz w tym tygodniu obudziłem się jako ciemnoskóry obywatel choć jestem białej rasy. To co robią z nami na przeładowani węgla to skandal. Gdzie są te filtry? Gdzie jest zraszanie wodą węgla? Czego się w domu nie dotknę to jestem zaraz brudny — tak napisał do naszej redakcji kolejny zdesperowany mieszkaniec Braniewa, który skarży się na pyl powstający przy sortowaniu węgla.
O kłopotliwym pyle węglowym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Już wtedy mieszkańcy ul Armii Krajowej, Błotnej i Szkolnej narzekali na pył, który brudzi im okna, a w wietrzne dni dostaje się nawet do mieszkań. Twierdzą, że dzieje się tak, gdy w sąsiadującym terminale przeładunkowym sortowany jest węgiel. Właściciele firmy Cargosped zapewniają, że posiadają specjalne zabezpieczenia, a w wietrzne dni są nawet w stanie przerwać sortowanie. Wygląda jednak na to, że owe zabezpieczenia oczekiwanego rezultatu nie dają, bo braniewianie wciąż skarżą się na uciążliwy pył. Problem zgłaszają kolejni mieszkańcy ul. Wspólnej, 9 Maja i Staszica.

Mieszkańcy mówią, że do brudnych okien zdążyli się już przyzwyczaić, boją się jednak o swoje zdrowie.
— Mam 4 letniego syna który ma alergią min. na kurz, sierści, itp — mówi pan Marek, mieszkaniec ul. Staszica.— Dziecko musi na cały dzień wychodzić z żoną z domu. Idą do miasta lub znajomych. Wszystko po to, żeby się nie dusił, ale w nocy już nie jest tak miło.
— Brud jest wszędzie i roznosi się po całym mieszkaniu — komentuje Katarzyna Maciejewska, mieszkanka ul. Wspólnej. — To naprawdę uciążliwe. Już nie chodzi o to, że codziennie muszę sprzątać podłogę, chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie, przecież my to wdychamy.

Zdesperowani mieszkańcy mówią, że kilkakrotnie rozmawiali z właścicielami terminalu. Według nich rozmowy nie rozwiązują problemu.
— Rozmawiałam z właścicielami terminalu. Mówią, że robią wszystko zgodnie z prawem — komentuje Maciejewska. — Niech właściciele firmy zaczną działać i zrobią coś co powstrzyma roznoszenie się pyłu.
Właściciele twierdzą, że posiadają specjalne zabezpieczenia przeciwko powstawaniu takiego pyłu. Wyjaśniają też, że może on pochodzić nie tylko od nich. Tłumaczą, że w mieście są też inne terminale sortujące węgiel.
— Mamy odpowiednie zabezpieczenia — mówi Maciej Libiszewski, Wiceprezes Cargosped w Braniewie. — W mieście są też inne terminale, nie tylko my możemy być odpowiedzialni za problem pyłu. Monitorujemy pogodę, sprawdzamy kierunki wiatrów, opieramy się na faktach. Jesteśmy najbliżej miasta i najbardziej widoczni, dlatego mieszkańcy wskazują właśnie nas. Nie możemy bazować tylko na odczuciach mieszkańców.
Zadzwoniliśmy też w tej sprawie także do firmy Chemikals Sp. z o. o. w Braniewie. Niestety nie zastaliśmy właściciela.

Mieszkańcy planują napisanie petycji do instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Zgłosili się też do Urzędu Miasta o opinię i wskazanie odpowiedniej odległości umiejscowienia terminalu od miejsca zamieszkania.
— Rozmawiałam też z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i pani pracująca w tej instytucji przyjęła moje ustne zgłoszenie — mówi pani Katarzyna. — Poradziła nam też, abyśmy wystosowali pismo do Urzędu Miasta o plan zagospodarowania przestrzennego, a konkretnie o to aby Urząd wskazał nam granicę, czyli prawidłową odległość istnienia terminalu przeładunkowego od terenu mieszkalnego. Według niej sortowanie węgla odbywa się zbyt blisko budynków mieszkalnych. Tak też zrobiliśmy. Czekamy na odpowiedz w tej sprawie.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkanka #1455304 | 159.205.*.* 6 sie 2014 21:45

    Walczymy z wdychanym pyłem węglowym zaraz przyjdzie jesień, zima ludzie zaczną palić w piecach ulicami jak Staszica, Żeromskiego , Armii Krajowej, Wspólną, 9 Maja nie da się przejść bo wdychamy kłębiaste duszące i śmierdzące dymy z kominów ... i nikt z tym nic nie robi palą byle czym i tym czy się da - śmieciami Do póki nie zmienimy mentalności, wiedzy i ludzkiego sumienia zawsze będziemy walczyć z ludzką głupotą Sami siebie trujemy i wyniszczamy. Zacznijmy siebie zmieniać i chronić środowisko a dopiero później miejmy pretensje do innych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Katarzyna Maciejewska #1454562 | 83.8.*.* 6 sie 2014 00:04

    Do ZIBI-ego Po pierwsze na nikogo nie pluję, po drugie firma w której pracowali moi rodzice już nie istnieje- ZASTAL, ja osobiście nic nie mam do prowadzenia działalności i zatrudnianiu ludzi- my chcemy aby nas nie truto tym pyłem. Bardzo mi przykro, że pracuje Pan tak ciężko i w takich warunkach ale na system wynagradzania pracowników przez firmę sortującą węgiel nie mam wpływu- może czas się upomnieć o lepsze warunki pracy i płacy. Pisze Pan o wyrozumiałość- zapraszam do domu a zobaczy Pan co się dzieje w mieszkaniu gdy węgiel jest sortowany lub wieje wiatr. Wnioskuję, że pracował Pan z moimi rodzicami- zatem Pan wie, że przez tyle lat przeładunków węgla w ZASTALU nie było takiego brudu w mieście jak jest teraz. Nie jestem za zamknięciem firmy lecz za tym aby brano nas- mieszkańców pod uwagę, wystarczy trochę nakładów na zabezpieczenie węgla i po sprawie. pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Assia #1454421 | 82.177.*.* 5 sie 2014 20:20

      Pozwolę sobie uzupełnić komentarz Braniewiaka-dla nas mieszkańców Koloni wojskowej to jest normalny SMRÓD, ale dla Państwa S. to zapach ,wręcz aromat pieniędzy. Przecież pieniądze nie smierdżą nawet dla członków braniewskiej SITWY. SAMO ŻYCIE.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. zibi #1454284 | 95.40.*.* 5 sie 2014 15:37

      ja do pani kasi maciejewskiej chciałbym się odnieść w paru kwestiach a mianowicie pluje pani na firmę która przez całe życie utrzymywała pani rodzine czyż nie kolonie zagraniczne wycieczki itp to kto zaliczał ja ja tam tylko tyram i płace podatki które pani mąż skrzętnie zbiera czyż nie można zamknąć zakład a co wtedy będzie zbierał pani mąz a kogo pani będzie uczyć jak wszyscy wyjadą uwazam że troche cierpliwości wykazać to jest okres przejściowy i wszystkim jest bardzo ciężko aszczególnie tym którzy za 1500 sortują w 35st upale troche wyrozumiałości pani kasiu

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. zmotoryzowany #1454044 | 93.105.*.* 5 sie 2014 09:22

        "prawidłową odległość istnienia terminalu przeładunkowego od terenu mieszkalnego. Według niej sortowanie węgla odbywa się zbyt blisko budynków mieszkalnych" Może ktoś powie, w jakim roku powstały pierwsze firmy węglowe w tym miejscu, a kiedy wybudowali te budyneczki na Błotnej itp ;)

        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        Pokaż wszystkie komentarze (15)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5