Jubileuszowa akcja poboru krwi w 9BBKPanc.

2014-10-02 10:24:38(ost. akt: 2014-10-02 10:30:26)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

30 września odbyła się akcja poboru krwi z okazji XX – lecia powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego. Pobór krwi przeprowadzony został w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przez personel Terenowej Stacji Krwiodawstwa z Gdańska.
Tego dnia pod ambulansem ustawiła się długa kolejka chętnych podzielenia się tym cennym darem życia.

Wśród krwiodawców żołnierzy i pracowników cywilnych 9BBKPanc można było dostrzec także przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Węzła Łączności, byłych pracowników brygady i uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.

Dla braniewskich czołgistów to była szczególna akcja, gdyż zbiegła się z dwudziestą rocznicą powstania ich brygady, a także po raz pierwszy była zabezpieczana przez personel medyczny podległy Ministerstwu Obrony Narodowej. Po kwalifikacjach i badaniach wstępnych w jedynym w Polsce wojskowym ambulansie krew mogło oddać z 46 chętnych 38 krwiodawców, z pośród których 2 osoby oddały krew po raz pierwszy (uczniowie LO im. 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie).

Ponad 17 litrów, które popłynęły w tym dniu w brygadzie to wielkie wsparcie dla krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce.

Prezes Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9 BKPanc
chor. Sebastian JASZAK



Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ zostało utworzone na mocy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 października 2004r. (Dz. U. Nr 243, poz. 2433), jest kontynuatorem dorobku oraz tradycji wojskowej służby krwi. Siedzibą Wojskowego Centrum jest miasto Warszawa. Obszarem działalności Wojskowego Centrum jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Najważniejsze zadania WCKiK:
- Przygotowanie do realizacji zadań w dziedzinie krwiodawstwa i krwiolecznictwa na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego lub w innych sytuacjach kryzysowych.
- Gromadzenie i utrzymywanie zapasów krwi i jej składników dla celów mobilizacyjnych i działań bieżących, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
- Zabezpieczanie w krew i jej składniki jednostek sojuszniczych, w ramach wsparcia państwa gospodarza.
- Kontrolowanie i ocenianie, jakości krwiolecznictwa w zakładach opieki zdrowotnej, nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

Centrum posiada Terenowe Stacje Krwiodawstwa w największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Ełku i w Gdańsku.
Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. braniewiak #1498942 | 37.31.*.* 3 paź 2014 12:51

    Nie maja co robic.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kaczor Jarek #1498213 | 94.254.*.* 2 paź 2014 13:32

    A co to TUSKobus zawitał do Braniewa?!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5