Prokuratura nie będzie szukać zabytkowej tablicy biskupa

2014-11-10 13:58:56(ost. akt: 2014-11-10 14:03:12)

Wieża bramna położona jest w centrum Braniewa. To jedyna pozostałość po murowanym zamku biskupim, który powstał za czasów zarządów biskupa Henryka I Fleminga w latach 1278-1300

Wieża bramna położona jest w centrum Braniewa. To jedyna pozostałość po murowanym zamku biskupim, który powstał za czasów zarządów biskupa Henryka I Fleminga w latach 1278-1300

Autor zdjęcia: Archiwum TMB

We wrześniu dowiedzieliśmy się, że z wieży bramnej w Braniewie zniknęła pochodząca z XVII wieku tablica biskupa Szymona Rudnickiego. Jednak braniewska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.
— Z przykrością informuję, że kilkanaście dni temu otrzymałem następujące pismo - Prokuratura Rejonowa w Braniewie. ZAWIADOMIENIE. „Sekretariat prokuratury Rejonowej w Braniewie zawiadamia, że postanowieniem z dnia 10.10.2014r. odmówiono wszczęcia dochodzenia w sprawie sygn. akt Ds. 1192/14 dot. zaboru tablicy pamiątkowej herbu Biskupa Warmińskiego tj. art. 294 § 1 kk na podstawie art. 17§1 pkt 6 kpk wobec przedawnienia karalności czynu" — napisał Wojciech Jaroszek na swoim facebookowym profilu. — To jest akurat dobra wiadomość jedynie dla złodzieja, ups… przepraszam szczęśliwego posiadacza zabytku, bo skoro czyn jest przedawniony to chyba nie jest złodziejem. Nasuwa się jedno pytanie, a raczej stwierdzenie: organy jednak coś ustaliły, a mianowicie, że upłynęło wystarczająco dużo czasu od czynu, aby uzasadnić odmowę wszczęcia dochodzenia. A czy to znaczy, że jednak wiadomo kiedy tablica został skradziona? Na marginesie biskup Szymon Rudnicki spoczywający od blisko 400 lat w Katedrze Fromborskiej pewnie przewraca się grobie, który to grób również został okradziony, ale przez Szwedów w 1626r. i to akurat wiadomo na pewno. Cała nadzieja pozostaje w tym, że jednak organy ochrony porządku publicznego wpisały obiekt do rejestru poszukiwanych zabytków… kontynuują „działania operacyjne” i może kiedyś tablica się odnajdzie.

Przypomnijmy: Wieża bramna położona jest w centrum Braniewa. To jedyna pozostałość po murowanym zamku biskupim, który powstał za czasów zarządów biskupa Henryka I Fleminga w latach 1278-1300. W jednej z wnęk, na płn-zach ścianie wmurowana była tablica z piaskowca z herbem biskupa Szymona Rudnickiego. Dziś wnętrze dawnej wieży bramnej jest zamurowane i niedostępne dla zwiedzających. Niecodzienną okazją aby zwiedzić wieżę była konferencja popularno-naukowa Krańce Europy III, która odbyła się w dniach 5-6 września. Tematyka wykładów była poświęcona architekturze starego Braniewa. Z tej przyczyny wieża została otwarta dla słuchaczy. Podczas zwiedzania miłośnicy historii Braniewa zauważyli, że z wnętrza zabytku zniknęła tablica piaskowa biskupa Szymona Rudnickiego pochodząca z XVII w.

— Zabytek ten jest zapewne w tej chwili w nieuprawnionych do tego rękach, a jego miejsce jest w Braniewie lub w którymś warmińskim muzeum — uważa Wojciech Jaroszek z Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Jak udało się nam ustalić brak tablicy zauważono już 23 kwietnia 2013 roku, kiedy otworzono wieżę razem z konserwatorem zabytków. Nigdy nie zgłoszono jednak kradzieży na policję. Dopiero po informacjach o zniknięciu tablicy, które pojawiły się we wtorek (09.09.) m.in. na portalu braniewiak. pl policjanci z własnej inicjatywy podjęli czynności wyjaśniające sprawę.

— Policjanci na podstawie informacji medialnych sami podjęli czynności wyjaśniające — mówi st. post. Jolanta Ciszewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. — Funkcjonariusze badają wszystkie okoliczności.

Zdaniem miłośników historii naszego miasta, tablica musiała zniknąć zanim ostatecznie zamurowano wieżę. Zatem do kradzieży zabytku mogło dojść nawet ponad 20 lat temu.
— Według ustnych informacji wieżę zamurowano pod koniec lat 80-tych — mówi Norbert Szymorek, architekt miejski. — Jednak nie dotarłem do osoby, która mogłaby potwierdzić tę informację na 100 procent. Z tego co udało mi się także ustalić po pierwszym zamurowaniu zdarzały się sytuacje, że w wieży wybijany był otwór. Według dokumentów od października 1997 roku wieża na pewno była niedostępna.

Mimo to członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa mają nadzieję, że zabytek uda się odnaleźć. Proszą osoby, które wiedzą kto lub pamiętają w jakich okolicznościach płyta zniknęła z wieży o informację na ten temat.

— Tablica musiała być wykradziona już jakiś czas temu, ale uważam że mieszkańcy Braniewa nie mogą przejść do porządku dziennego nad utratą kolejnych zabytków naszej braniewskiej ziemi, a w tym przypadku świadczących o jej polskiej przeszłości, gdyż biskup Szymon Rudnicki był Polakiem z krwi i kości — dodaje Wojciech Jaroszek.


Fragment zamku biskupiego (nieistniejącego). Zbudowana wraz z zamkiem po drugiej połowie XIII w., gotycka, na planie kwadratu, trzykondygnacyjna. Położona w centrum Braniewa.
Murowany zamek biskupi, w swym zasadniczym kształcie, powstał za rządów biskupa Henryka I Fleminga w latach 1278-1300. Posiadał własne mury obronne i baszty. Miasta i zamku broniła szeroka fosa, utworzona dzięki wykorzystaniu starorzecza Pasłęki sam natomiast zamek oddzielał od miasta węższa fosa. Zachowana wieża znajdowała się między zamkiem głównym a przedzamczem.
Dolna część gotyckiej wieży pochodzi z czwartej ćwierci XIIIw. wyższa z lat 1320-1330, ostatnia z XVIIw. Wieńczące ją ozdobne gzymsy pochodzą z czasów budowy szkoły (1873). Wzniesiona na kamiennej podmórówce, z widocznym ostrołukowym przejazdem bramnym. Elewacje noszą ślady licznych zniekształceń. „Wnętrze wieży kryje prawdziwy architektoniczny skarb: kaplicę (...) przykrytą sklepieniem gwiaździstym o gruszkowym przekroju żeber, wspartym na konsolach ze sztucznego kamienia. Kaplica obejmowała dwie kondygnacje, w zachodnim narożniku znajdują się murowane, kręcone schodki, które prowadziły na obiegającą wnętrze galeryjkę utworzoną w grubości murów wieży”. W jednej z wnęk, na płn-zach ścianie wmurowana była tablica z piaskowca z herbem biskupa Szymona Rudnickiego.
W wyniku ostatniej wojny runęło sklepienie gwiaździste kaplicy (którego uroda najprawdopodobniej uchroniła wieżę przed rozbiórką). Zrekonstruowano je w 1960 r.


Żródło: Jackiewicz-Garnierc M., Garnierc M. Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury, Olsztyn 2009, s. 88-96.

Wieża bramna:


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna





Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gbur #1541852 | 37.8.*.* 11 lis 2014 21:16

    Znając troskę o zabytki naszej władzy widzę czarny scenariusz. Obym był złym prorokiem. Teren zapewne atrakcyjny dla właściciela jakiegoś sklepu a wieża ? jedną już przecież wysadzili.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1541447 | 188.147.*.* 11 lis 2014 16:52

    To może by tak wyremontować ten paszkwil i zrobić jakiś taras widokowy, albo podwyższyć trochę?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5