Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

"Moje diabły, moje anioły..."

2015-03-03 13:07:42 (ost. akt: 2015-03-03 13:09:18)


Obrabiając drewno i nadając mu określoną treść stara się zachować jego niepowtarzalność, przez co drewno jest nie tylko materiałem lecz stanowi nieodłączną dla tematu całość

Obrabiając drewno i nadając mu określoną treść stara się zachować jego niepowtarzalność, przez co drewno jest nie tylko materiałem lecz stanowi nieodłączną dla tematu całość

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

15 marca w Braniewskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż prac rzeźbiarza Andrzeja Kurowskiego. Rozpoczęcie o godz. 18.00 w "Galerii w Podziemiach".

Andrzej Kurowski od urodzenia związany jest z Tolkmickiem, gdzie mieszka wraz z żoną i trójką dzieci. Z bliskości Zalewu Wiślanego, piękna otaczających lasów i wzgórz czerpie inspiracje do swoich prac. Tam stworzył swoją pracownie.

Od zawsze interesowała go sztuka, zarówno ta akademicko poprawna, jak i ta zaistniała tylko z samej potrzeby tworzenia, prymitywna i powszechna.

Wcześniej swoje zamiłowanie do grafiki, malarstwa i rzeźby w glinie porzucił, by dopiero po wielu latach powrócić do dawnej pasji tworzenia. Tym razem jego materiałem twórczym stało się drewno. Pierwszą swoją rzeźbę w drewnie wykonał w roku 2008, jednak dopiero od roku 2011 rzeźbienie stało się jego stałym zajęciem. Rzeźby jego autorstwa znajdują się w zbiorach prywatnych osób.

Bliski tematycznie sztuce ludowej w swojej twórczości odnalazł własną formę przekazu nadając rzeźbą wyraziste kształty, stosując formę prostą i łatwo czytelną dla odbiorcy. Obrabiając drewno i nadając mu określoną treść stara się zachować jego niepowtarzalność, przez co drewno jest nie tylko materiałem lecz stanowi nieodłączną dla tematu całość.

Z lipy, topoli, a nawet wierzby tworzy rzeźby i płaskorzeźby o zróżnicowanej tematyce, jednak dominującym są motywy religijne i przyrodnicze. Jego krzyże i kapliczki nawiązujące do tradycji rzeźby ludowej nadają otoczeniu specyficzny klimat, stają się bliskie, można rzec swojskie poprzez prostotę i ciepłą wymowę.
Siłą wyobraźni i rąk martwy kloc drewna przeobraża się w postać, przedmiot lub fragment jakiejś opowieści, którą odbiorca może interpretować na własny sposób, do czego serdecznie zachęca nas autor tych rzeźb.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bolo #1681074 | 93.105.*.* 4 mar 2015 13:58

    temat dewota.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages