Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Matematyczne spotkanie z historią

2015-09-01 09:23:02 (ost. akt: 2015-09-01 11:06:07)

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

Dnia 27 sierpnia br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Czwartkowych Spotkań z Historią”, których organizatorami już od kilku lat jest Towarzystwo Miłośników Braniewa. Wykład odbył się w obiektach Spichlerza Mariackiego w Braniewie, w którym uczestniczyło 30 mieszkańców Braniewa. Tym razem wykładowcą był Pan Leszek Dziąg – Starosta Braniewski.

Tematem spotkania, byli słynni braniewscy matematycy. Prowadzący nie tylko przedstawił nam postacie najbardziej znanych na świecie matematyków, profesorów braniewskiego Hosianum: Wilhelma Killinga i Karla Weierstrassa, ale także przybliżył postacie innych osób związanych bezpośrednio z braniewską uczelnią. Wśród nich byli:
Jan Mikołaj Smogulecki - jezuita, absolwent braniewskiego Hosianum, matematyk i astronom, polski misjonarz ewangelizujący Mandżurię,
Kajetan Joachim Łączyński - ksiądz katolicki, matematyk i fizyk. W roku 1820 został profesorem matematyki w Liceum Hozjanum w Braniewie. W roku 1833 opracował prototyp pierwszego sterowca napędzanego siłą ludzkich mięśni,
Konrad Zuse - słynny niemiecki inżynier, konstruktor i pionier informatyki. Absolwent Liceum Hosianum w Braniewie. Zbudował pierwszy komputer działający w systemie binarnym. Przez wielu jest uznawany za twórcę pierwszego komputera na świecie.

Prowadzący przybliżył również postacie innych mniej znanych dla społeczności braniewskiej matematyków pośrednio związanych z braniewską uczelnią.

Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali bardzo interesującego wykładu, który zaciekawił słuchaczy opisanego spotkania.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages