Prelekcje w BCK. Rozmawiali o byciu honorowym dawcą szpiku

2015-09-24 08:39:19(ost. akt: 2015-09-24 08:53:14)

Autor zdjęcia: Archiwum Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc

W tym tygodniu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w prelekcjach pt.: „Idea honorowego dawstwa szpiku”. Prelekcje zostały przeprowadzone przez Wojskowy Klub HDK PCK przy 9 BBKPanc w sali kinowej Braniewskiego Centrum Kultury.
Młodzież miała możliwość zapoznania się z tematyką dotyczącą honorowego dawstwa szpiku, tak ważny temat, który dotyczy nas Wszystkich. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czy białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych.

Co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego, dlatego tak bardzo ważną alternatywą, jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Im więcej chętnych chcących zostać potencjalnym dawcą szpiku przebadanych i zarejestrowanych w centralnym rejestrze tym większa szansa na ocalenie czyjegoś ŻYCIA !

W Polsce wykorzystywane są głównie dwa sposoby pozyskiwania krwiotwórczych komórek macierzystych. Jednym jest pobranie ze szpiku, drugim izolacja komórek macierzystych z krwi obwodowej w czasie zabiegu aferezy.

Wybór metody w konkretnym przypadku zależy od celu wykonania zabiegu oraz od woli dawcy. Jeżeli wskazaniem do wykonania zabiegu przeszczepienia jest choroba nienowotworowa to wtedy na ogół preferuje się pobranie szpiku. Jeżeli zaś wskazaniem jest choroba nowotworowa, zwłaszcza częściowo oporna na leczenie to wtedy preferuje się pobranie komórek z krwi obwodowej. Dawca przed pobraniem zostanie poinformowany o tym, czy istnieje w tej sprawie życzenie ze strony ośrodka transplantacyjnego. Jego życzenie będzie jednak nadrzędne i jeśli zgodzi się wyłącznie na pobranie szpiku (lub odwrotnie komórek z krwi obwodowej), to będzie musiało zostać to uhonorowane.

Na świecie swój szpik oddało już około dziewięciu tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. Niektórzy spośród tych Dawców oddawali swój szpik wielokrotnie, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na ich życie, zdrowie i przyszłość, a „podarowanie” drugiej osobie tak bezcennego daru, jakim jest ŻYCIE to niezwykłe doświadczenie. Dawcą może zostać osoba spokrewniona lub niespokrewniona z biorcą.

Osoby pełnoletnie, które podejmą świadomą i przemyślaną decyzję o zarejestrowaniu się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego będą mogli to uczynić w dniu 8 października br. na terenie Braniewskiego Centrum Kultury w godz. miedzy 11.00 a 16.00.

Prezes Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc chor. Sebastian Jaszak


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5