Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Oddaj szpik i uratuj komuś życie

2015-10-07 10:48:43 (ost. akt: 2015-10-07 11:13:25)

W czwartek (08.10.) w godz. 11.00 – 16.00 odbędzie się rekrutacja nowych dawców szpiku w Braniewskim Centrum Kultury (wejście od ul. Katedralnej). Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo! Nie jest też wymagane żadne specjalne przygotowanie!

Rekrutacja przebiegać będzie w następujący sposób: zgłaszająca się osoba wypełnia Ankietę Zdrowia Dawcy, Kartę Ewidencji Dawcy z niezbędnymi danymi osobowymi. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Następnie personel medyczny obsługujący rejestracje pobierze próbkę krwi (ok.4 ml z żyły) w celu wykonania wstępnych badań antygenów zgodności tkankowych HLA.

Wymagane warunki, aby zarejestrować się to być w wieku 18-50 lat i cieszyć się dobrym stanem zdrowia.

Transplantacja szpiku kostnego jest dla wielu pacjentów jedynym zabiegiem ratującym życie. Niestety dawcę rodzinnego zgodnego genetycznie może mieć zaledwie 25-30% potrzebujących chorych. Dla pozostałych pacjentów dużą szansą na przeprowadzenie tego zabiegu jest znalezienie niespokrewnionego zgodnego genetycznie dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy zgodnego niespokrewnionego jest tym większe im większy jest rejestr dawców. To znaczy, że przeszczep szpiku od Honorowego Dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi jak również niektóre choroby nienowotworowe.

Rejestrację przeprowadzać będzie Ośrodek Dawców Szpiku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Prezes Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BKPanc chor. Sebastian Jaszak

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages