Niedziela, 19 sierpnia 2018. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Braniewscy strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach „Zalew 2015”

2015-10-28 13:24:11 (ost. akt: 2015-10-28 13:33:51)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

We wtorek (27 października) na terenie powiatu elbląskiego przeprowadzono ćwiczenia międzypowiatowe o tematyce powodziowej „Zalew 2015”. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

W ćwiczeniach uczestniczyły wybrane jednostki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego w tym z wojewódzkiego odwodu operacyjnego, z następujących powiatów: elbląskiego, bartoszyckiego, braniewskiego, lidzbarskiego. Na miejsce praktycznych zmagań ratowniczych wybrano teren w pobliżu Nowakowa (Wyspa Nowakowska), gdzie zgodnie z przygotowanym scenariuszem ćwiczeń doszło do wzrostu stanu wód rzeki Elbląg w pobliżu ujścia do rozlewiska Zalewu Wiślanego.

Ćwiczenia sprawdziły gotowość bojową jednostek PSP i OSP w zakresie działań przeciwpowodziowych, była to też okazja na sprawdzenie nowego wyposażenia planowanego do wykorzystania w strukturach odwodu operacyjnego.

Ćwiczenia oparto na pięciu epizodach, które zakładały: ewakuacje zagrożonych gospodarstw, budowanie (podwyższanie) korony wału, sprawdzanie i monitoring wałów od strony wody poprzez wykorzystanie jednostek pływających, uszczelnianie przecieków, monitorowanie wałów, przetłaczanie wody z wykorzystaniem pomp dużej wydajności, usuwanie wody z gospodarstw z wykorzystaniem przenośnych pomp szlamowych, organizowanie zastępczego zasilania dla stacji pomp z wykorzystaniem przewoźnych agregatów prądotwórczych, poszukiwanie zaginionych osób z wykorzystaniem pojazdu amfibijnego, udzielanie pierwszej pomocy. Dodatkowo sprawdzono możliwości taktyczne przybyłych jednostek straży pożarnej, doskonalenie umiejętności dowodzenia znacznymi związkami taktycznymi, doskonalenie alarmowania, sprawdzenie współpracy z innymi podmiotami i instytucjami.

Kierownikiem ćwiczeń był st. bryg. Mariusz Kołecki, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, a zmagania strażaków oceniali i oglądali m.in. Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego w Olsztynie bryg. Michał Kamieniecki, Komendant Miejski PSP w Elblągu st. bryg. Tomasz Świniarski oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie st. kpt. Wojciech Jaroszek. 

W ćwiczeniach uczestniczyło dziesięciu braniewskich strażaków oraz trzy pojazdy ratownicze wyposażone w przewoźny agregat prądotwórczy dużej mocy i agregat pompowy przewidziany do usuwania wody zanieczyszczonej. Ze względu na posiadane wyposażenie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie znajdują się w strukturach odwodu operacyjnego kompanii „WARMIA”.

st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie


 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages