środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Uwaga na pożary sadzy!

2015-11-10 09:16:22 (ost. akt: 2015-11-10 11:17:56)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Szczególna ostrożność dotyczy osób, które korzystają z pieców CO opalanych paliwem stałym.

Tegoroczny sezon grzewczy to okres w którym strażacy odnotowali kilkadziesiąt działań związanych z gaszeniem powstałych pożarów sadzy w których to pożarach w działaniach wykorzystywano również podnośnik hydrauliczny.

W okresie jesienno – zimowym temperatura na zewnątrz spada, aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia ogrzewcze pracują na większych obrotach, nawet wtedy gdy nikt tych urządzeń nie dozoruje. W tym właśnie czasie dochodzi do pożarów sadzy w kominie, które stanowią zagrożenie dla całego budynku. Najgroźniejsze pożary są gdy nikogo nie ma w domu. Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy. Obecny okres to najlepszy czas aby dokonać pełnej i rzetelnej kontroli stanu technicznego przewodu kominowego /jego szczelności oraz drożności/, usunąć zalegającą warstwę sadzy, sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych – piece CO. Bardzo często dachy budynków mieszkalnych nie posiadają wyłazów, stopni, które umożliwiają dokładny nadzór i sprawdzenie stanu przewodu kominowego. Wówczas zastanawiające jest w jaki sposób dokonuje się kontroli i przeglądu instalacji CO. Sami strażacy aby dotrzeć do komina wielokrotnie zmuszeni są do wykorzystywania w działaniach podnośnika hydraulicznego, który stanowi jedyny sposób na dotarcie do przewodu kominowego w którym ma miejsce pożar sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Bardzo często strażacy ze względu na zły stan techniczny przewodów oraz powstały pożar wystawiają zakaz korzystania z urządzeń grzewczych do czasu kontroli i pozytywnej ekspertyzy wystawionej przez kominiarzy.
Takie postępowanie wynika z troski o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniach. Dodatkowo strażacy w działaniach wykorzystują urządzenia pomiarowe sprawdzając czy nie ma obecności dymów pożarowych w tym tlenku węgla, który może pojawić się w mieszkaniu w wyniku mikropęknięć przewodu kominowego. Tu ogromna rola i zadanie administracji budynków – zarządców, którzy powinni dołożyć wszelkich starań aby dokonać prawidłowej kontroli i przeprowadzić czyszczenie przewodów kominowych usuwając zalegające pokłady sadzy. Najczęściej sadza gaszona jest przez strażaków przy wykorzystaniu soli technicznej, której znaczny zapas zgromadzili braniewscy strażacy.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
— wykonują połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,

— wygasić ogień w piecu, kominku,

— zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),

— przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,

— udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !

— NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.

— Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).Akty prawne regulujące sprawy związane z przewodami kominowymi:

I. USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.(Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016; zm.: Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888, Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 113, poz. 954, Nr 163, poz. 1362 i 1364, Nr 169, poz. 1419)

Utrzymanie obiektów budowlanych
Art. 61. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2.
Art. 62. 1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:
1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

II. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353)

§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j23 #1854674 | 95.160.*.* 10 lis 2015 17:40

  W Braniewie sypneło śniegiem a chodniki nieposypane!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kominkowy olsztyn #1854366 | 83.9.*.* 10 lis 2015 10:47

  Co zrobić z wł. domu w szeregu na osiedlu 'bajkowym" , który pali drewnem w kominku przez okres jesienno-zimowy od 8 lat i nie czyści komina. Czy jest to zagrożenie dla sąsiadujących.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wentylatorek #1854355 | 83.8.*.* 10 lis 2015 10:26

   A moze ktos by wreście sprawił zeby kominiarz nie przychodził z pytaniem czy sie podpisze nie patrząc nawet na komin .Za drobna oplata mozna podbic papier jaki sie chce.....

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages