Wystawa w MBP. Łatgalia – kraina łotewskich Polaków w fotografiach prof. Krzysztofa Hejke

2015-11-17 08:12:59(ost. akt: 2015-11-17 08:18:45)

Ekspozycja ukazuje m.in. dworki, kościoły (Krasław, Dyneburg, Pyłda, Aula), cmentarne nagrobki i kaplice

Ekspozycja ukazuje m.in. dworki, kościoły (Krasław, Dyneburg, Pyłda, Aula), cmentarne nagrobki i kaplice

Autor zdjęcia: Archiwum MBP w Braniewie

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej pn. Łatgalia – kraina łotewskich Polaków, pochodzącej ze zbiorów własnych profesora sztuk filmowych, fotografa i operatora, Krzysztofa Hejke. Wystawa potrwa do 14 grudnia.
Twórca wystawy pisze: „Los nie oglądał się na Kresy. Doświadczał je nader dotkliwie – okrutnymi zbrodniami, samotnością, nieokiełznanym obdzieraniem z tradycji. Dziś, gdy czasy bardziej ułożone, kresowe ziemie i tak bez litości zmaga nieszczęście – ciche, ale zabójcze – zapomnienie. (..) Kresowymi drogami i bezdrożami podróżuję od kilkunastu lat. Z pragnieniem wyrywania z niepamięci historii ludzi, którzy oddali wiele za te ziemie: życia, zdrowia, trudu . (..) Te zdjęcia powstawały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają : nadal żyją na swych ukochanych Kresach, lub tęsknią do nich od czasu, gdy ich stąd wyrzucono. Powstały dla tych , którzy potrafią czerpać siły z przeszłości”.
 
Łatgalia, Latgalia, Podźwinie, Inflanty polskie, Księstwo Inflanckie , województwo inflanckie – to nazwy krainy na północno – wschodnich kresach Rzeczypospolitej, której losy związały się z Polską w czasach Zygmunta Augusta – ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów.

Archiwalne fotografie wraz z materiałem opisowym odsłaniają dzieje starodawnych rodów Polaków oraz szlachty krzyżacko-rycerskiej żyjącej niegdyś na kresach inflanckich. Na wystawie są też tablice historyczne z późniejszego okresu, opowiadające o walce Polaków za wolność Łotwy oraz o działalności żyjącej tam polskiej mniejszości narodowej. Ekspozycja ukazuje ponadto dworki, kościoły (Krasław, Dyneburg, Pyłda, Aula), cmentarne nagrobki i kaplice oraz wyłaniający się z zarośli zrujnowany klasztor podominikański (w Posiniu). Wszystko niejako ginie wśród widoków Dźwiny i Druji, naddźwińskich łąk i lasów, pól i stawów, mgieł i tęczy Łatgalii.



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


 


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5