Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Biegacze wysprzątali trasę nad Baudą. Ci, którzy śmiecą, powinni się wstydzić

2015-11-23 13:07:46 (ost. akt: 2015-11-23 13:11:48)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Około 20 biegaczy wraz z dziećmi z powiatu braniewskiego spotkało się w niedzielne (22.11) przedpołudnie na parkingu przy lesie Baudzie, aby wysprzątać chętnie odwiedzaną trasę biegową.

Inicjatorem spotkania był jeden z braniewskich biegaczy, który często trenuje w tym miejscu.

— Podczas biegania po lesie nad Baudą, widziałem "tony" śmieci — napisał. — Nasunęła mi się myśl, aby trochę tam posprzątać. Myślę, że przyjemniej jest biegać po czystym lesie, a nie po jakimś dzikim wysypisku.

Ten apel spotkał się z dużym odzewem ze strony sportowców. Biegacze podzielili się na grupy i ruszyli do lasu. Jak się okazało mieli ręce pełne roboty. Szczególnie w okolicy parkingu, gdzie stoją dwa pojemniki na śmieci... Niestety, niektórzy, o czym mieli się okazję przekonać biegacze, śmieci zamiast do śmietnika, wyrzucali pod sąsiadujące drzewa. W innym miejscu ktoś urządził sobie dzikie wysypisko.

Po około dwóch godzinach sprzątania, biegacze spotkali się przy wspólnym ognisku.Dzikie wysypiska w lesie niosą poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego:
— W odróżnieniu do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych.
— Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych.
— Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać. Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.
— Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących.
— Torebki foliowe trafiające na wysypisko połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki i sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd — plątanie nóg piskląt.
— A ponadto dzikie wysypiska śmieci szpecą nasz piękny krajobraz leśny, odstraszają turystów i wystawiają mieszkańcom okolic niechlubne świadectwo.


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. FSB #1864124 | 195.136.*.* 23 lis 2015 18:12

  na fotkach brakuje Pana mjr. SG

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz64 #1864093 | 37.248.*.* 23 lis 2015 17:24

  Kto zapłaci za wywóz i utylizację tych śmieci.Podaje pod głosowanie:Urząd Miasta Braniewo, Lasy Państwowe, braniewscy biegacze, podatnicy powiatu braniewskiego, firma wywożąca odpady.A ja proponuje ,żeby zapłacił za to pomysłodawca tej akcji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. observer #1864070 | 95.40.*.* 23 lis 2015 16:46

   Widziałem wczoraj efekt pracy - "trochę" się nazbierało, może właściciel lasu ustawił by kilka kamer tu i tam. To by skończyło się darmowe wysypisko.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages