Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dni Honorowego Krwiodawstwa w 9BKPanc.

2015-12-01 08:52:57 (ost. akt: 2015-12-01 09:00:18)

Autor zdjęcia: Atchiwum Wojskowego Klubu HDK PCK

Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone w dniach od 22 do 26 listopada, są okazją do zadumy i przemyśleń na temat jak cenny lek płynie w żyłach każdego z nas i o tym co my z tym lekiem możemy zrobić.

Krew od zawsze wzbudzała ciekawość, w szczególny sposób absorbowała uwagę oraz była otaczana szacunkiem. Znajdowała się w kręgach zainteresowania szamanów, alchemików, znachorów, kapłanów, cyrulików, a wreszcie współczesnych naukowców. Już żyjący w V w. p.n.e., grecki filozof, poeta i lekarz, Empedokles wyraził pogląd, że miejscem myśli jest pulsująca koło serca krew. Jemu także przypisuje się słowa: „krew darem życia”.

Dzięki pracy wielu pokoleń lekarzy dziś wiemy, że tym darem możemy się podzielić, że możemy go ofiarować ciężko chorym i poszkodowanym w wypadkach. Jest to nieraz jedyny środek ratujący im życie. Ten życiodajny płyn jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu.

Decyzja o oddaniu krwi, o staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia osób nam najbliższych. Bycie krwiodawcą, zaszczepia w nas wrażliwość na ból i cierpienie innych.

Słowa roty przysięgi mówią: „w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”. To właśnie krwiodawcy Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, jak i żołnierze i pracownicy wojska naszej brygady którzy do klubu nie należą, słowa te wcielają w czyn.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi, Warmińsko – Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie nadał odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi":

Po oddaniu ponad 18 litrów krwi odznakę I stopnia otrzymał:
asp. szt. Sławomir KWILOSZ, chor. Jacek RUMIANOWSKI, plut. Robert BRYŁA

Po oddaniu ponad 12 litrów krwi odznakę II stopnia otrzymał:
ppor. Przemysła DĘBIEC, mł. chor. SG Andrzej BUKIEL, plut. Bartosz KRYSKE, st. kpr. Piotr LESIAK, st. szer. Grzegorz ZAGÓRSKI, st. szer. Krzysztof RYKACZEWSKI, st. szer. Paweł SZEMPLIŃSKI

Po oddaniu ponad 6 litrów krwi odznakę III stopnia otrzymali:
kpt. Mariusz GAWRYŚ, st. chor. szt. Krzysztof CZERNIAWSKI, st. chor. Marek PTAK, st. chor. Mariusz BUDZYŃSKI, st. chor. Piotr MIECZAN, st. asp. Ireneusz MROCZEK, plut. Damian CHABOWSKI, plut. Janusz POMARAŃSKI, st. kpr. Paweł KUNICKI, st. kpr. Rafał MACKIEWICZ, st. szer. Sylwester MRÓZ, st. szer. Paweł ROGALSKI, st. szer. Michał SZUKSZTUL, st. szer. Marcin TALAREK, st. szer. Mariusz ŚMIECHOWSKI, p. Andrzej TRUSEWICZ

Na podstawie Regulamin Odznaki Pamiątkowej Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej nadano odznakę Pamiątkową Klubu WKHDK dla trzydziestu siedmiu członków Wojskowego Klubu oraz dwie odznaki „Honorowe” dla osób aktywnie współpracujących i szczególnie zasłużonych dla Wojskowego Klubu:
Pan Tomasz SIELICKI – Wójt Gminy Braniewo
Pan Ryszard TOMASZEWSKI – wiceprezes OR PCK w Elblągu

Po uroczystościach na placu apelowym zaproszeni goście oraz członkowie Wojskowego Klubu HDK udali się na poczęstunek. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, rozmów, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń między przedstawicielami służb mundurowych, którzy są aktywnymi krwiodawcami.

Sekretarz Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BKPanc, st. chor. Marek PTAKPodziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HDK #1871151 | 83.9.*.* 2 gru 2015 09:31

    gratuluję wszystkim wyróżnionym

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages