Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Policjanci przypominają o odblaskach

2015-12-08 09:29:20 (ost. akt: 2015-12-08 09:39:52)
Tak wyglądamy z kamizelką

Tak wyglądamy z kamizelką

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Braniewie

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie nowego przepisu może grozić mandat nawet do 100 zł. Zadbajmy o bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci – bądźmy widoczni na drodze!

Tylko w pierwszych dniach grudnia policjanci 11- krotnie dyscyplinowali pieszych, którzy pomimo obowiązku nie posiadali odblaskowych elementów. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nowy obowiązek dla wszystkich pieszych, poruszających się po zmroku poza strefą zabudowaną. Zgodnie z przepisami art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym, właśnie taki pieszy, bez względu na wiek jest zobligowany do używania ,,odblasków’’ w sposób, który zapewnia mu widoczność przez innych użytkowników dróg. Policjanci podchodzą bardzo restrykcyjnie do egzekwowania tego obowiązku. Za brak elementu odblaskowego grozi nam mandat karny do 100 zł.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków drogowych, w których pieszy praktycznie jest bez szans. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu w wyniku potrącenia przez samochód zginęło dwóch pieszych. Osoby nie posiadały elementów odblaskowych.

Co przemawia za noszeniem elementów odblaskowych?
Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży ,,odblasków’’, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej!

Funkcjonariusze będą wciąż przypominać o nowym obowiązku, podkreślając, że ,,odblask’’, który kosztuje tak niewiele może uratować ludzkie życie. Uczmy również nasze dzieci, że odblask ratuje życie. Warto go nosić nie tylko poza obowiązkowym obszarem zabudowanym, ale również w mieście, gdzie rozproszone światło latarni nie oświetla dostatecznie pieszego wchodzącego na jezdnię.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Braniewiak #1882814 | 88.220.*.* 16 gru 2015 17:44

    Panowie policjanci, Panie policjantki, zapraszam około godz. 15:45 - 16:00 w rejon przejazd kolejowy - Okmed. To w jaki sposób poruszają się pracownicy tej firmy to jest masakra. Środkiem drogi, ubrani na czarno, po dwóch stronach drogi. Wypadek to kwestia czasu... I NIC DO TYCH TYPÓW NIE DOCIERA!!! może zainteresujecie się tym tematem, póki nie będzie za późno!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages