Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Wstępne szacunki mówią o stratach na około milion złotych

2016-01-08 12:52:32 (ost. akt: 2016-01-08 13:18:37)

Autor zdjęcia: Jerzy Butkiewicz, Archiwum UM w Braniewie

— Wstępne szacunki, oscylujące jeszcze na granicy dużego błędu to około milion złotych — mówi burmistrz Monika Trzcińska o stratach po pożarze kościoła św. Antoniego w Braniewie. Choć od pożaru minęło dopiero kilka dni, mieszkańcy chcą jak najszybciej odbudować zniszczoną świątynię. Rada Parafialna powołała osoby, które zajmą się sprawami inwestycyjnymi, finansowymi i medialnymi. Urząd Miasta ma się z kolei zająć pozyskaniem środków zewnętrznych na remont.

— Wstępne szacunki, oscylujące jeszcze na granicy dużego błędu to około milion złotych na odbudowanie, zabezpieczenie, ale i renowacje posadzek i wyposażenia — mówi burmistrz Monika Trzcińska. — Najważniejsze elementy, w tym XVI-wieczny krzyż są już zabezpieczone. Zostało nam zabezpieczenie ołtarza, całego prezbiterium i organów, których tak naprawdę nie można teraz nawet dotknąć. Mamy nadzieję, że nie uległy zniszczeniu. Trzeba je jak najszybciej zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych.

W sobotę (09.01) mają rozpocząć się prace związane z zabezpieczaniem kościoła. Natomiast 12 stycznia do Braniewa przyjedzie wojewódzka konserwator zabytków. Powołano także osoby z rady parafialnej, które zajmą się kwestiami inwestycjami oraz finansowymi i medialnymi (to kolejno: braniewski przedsiębiorca Czesław Dyjak oraz radna Katarzyna Maciejewska). Natomiast Urząd Miasta ma się zająć pozyskaniem środków zewnętrznych na remont.

— Bierzemy się do pracy — mówi Trzcińska. — Wojewodowie okazali nam życzliwość i bardzo rzeczowo podeszli do sprawy. Osobiście zaangażowała się wojewódzka konserwator zabytków. Przed nami projekt, ekspertyza i będziemy poszukiwali środków, aby kościół odbudować. Miasto jak wiadomo nie może swoich środków przeznaczać na odbudowę, ale deklarujemy pomoc formalną i wsparcie.

Choć kościół uległ zniszczeniu msze święte odprawiane na starej plebani oraz sali gimnastycznej Zespołu Szkół Budowlanych.

— Dzięki przeogromnej życzliwości władz samorządowych i ludzi mamy zorganizowaną kaplicę na starej plebanii na co dzień, a w niedzielę i od święta udostępnioną przepięknie urządzoną salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Budowlanych — mówi Edward Woliński, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. — Jest trochę rzeczy z kościoła, które udało się uratować. Tam odbywają się msze święte w porządku takim jak były w kościele. Pomimo mojego wieku ta tragedia nie załamała mnie dzięki tym ludziom, którzy przychodzili i mówili "damy radę" — dodaje proboszcz. — Choć minęło już trochę czasu przeżywam to bardzo. Dziękuję za serdeczność. Wielu ludzi i firm deklaruje pomoc. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie, ale jestem przeogromnie wdzięczny wszystkim.

Więcej o pożarze przeczytasz w artykułach:

>>> Więźniowie uporządkowali pogorzelisko kościoła Św. Antoniego

>>> Konserwator zabytków: To, co wpisane do rejestru zabytków ocalało

>>> Pożar kościoła w Braniewie. Ogień zajął dach świątyni [ZDJĘCIA i FILM]


Kościół św. Antoniego w Braniewie powstał w latach 1830-1838. Tak wyglądał przed pożarem...


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. doinformowany #1903393 | 5.172.*.* 10 sty 2016 19:09

  Do czego komu ta Burmistrz potrzebna, ani kompetencji ani zaangażowania w cokolwiek dla poprawy losu mieszkańców!, a przecież tyle zmian obiecywała, i gdzie one są.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. parafianka #1903334 | 31.11.*.* 10 sty 2016 17:30

  Nasza parafia wspomaga finansowo różne akcje. Ludzkie tragedie. Nie odmówiła nigdy nikomu. Kto chodzi do Kościoła i uważnie słucha to wie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ciekawy #1903013 | 88.220.*.* 10 sty 2016 08:21

   A kiedy będzie wiadomo coś na temat przyczyn pożaru?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kryweg #1902999 | 31.61.*.* 10 sty 2016 02:55

   Kościół to bogata instytucja i wstyd by wyciągał ręce po pieniądze - kosztem społeczeństwa, które w całym kraju należy do najbiedniejszego. Ale czy Kościół ma SERCE ???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. parafianka #1902931 | 31.11.*.* 9 sty 2016 21:53

    Kościół to My. To tylko od nas zależy jaki ten Kościół jest i jaki będzie. Kościół nie jest własnością kapłanów, sióstr zakonnych czy kościelnych. To piękna świątynia. Odbudujemy. To cząstka mnie i ciebie. Teraz i później...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (41)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages