Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Strażacy ćwiczyli na wypadek pożaru kościoła

2016-02-24 08:56:02 (ost. akt: 2016-02-24 09:07:22)
Duży nacisk podczas ćwiczeń położono na przygotowanie wiarygodnej pozoracji, która miała odzwierciedlać prawdziwy pożar

Duży nacisk podczas ćwiczeń położono na przygotowanie wiarygodnej pozoracji, która miała odzwierciedlać prawdziwy pożar

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

W minionym tygodniu braniewscy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie dwukrotnie zrealizowali ćwiczenia taktyczno – bojowe na obiekcie sakralnym parafii św. Krzyża w Braniewie przy ulicy Świętokrzyskiej.

18 i 20 lutego wozy straży pożarnej alarmowo podążały w kierunku kościoła. Silne zadymienie wydobywające się z poszycia dachu oraz wieży kościelnej wskazywało, że faktycznie doszło do pożaru kościoła. Duży nacisk podczas ćwiczeń położono na przygotowanie wiarygodnej pozoracji, która miała odzwierciedlać prawdziwy pożar.

Strażacy nie mogli liczyć na taryfę ulgową, działali jakby naprawdę zapaliła się wieża i poddasze kościoła. Działania ratownicze strażacy prowadzili od zewnątrz z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego oraz dodatkowo wprowadzono wyposażonych w ciężki sprzęt strażaków do zadymionych pomieszczeń kościoła. Wąskie, betonowe wejście na poddasze poprzez chór wymagało dużego wysiłku od strażaków pracujących w aparatach powietrznych. Na zewnątrz obiektu kościoła polała się woda. Strażacy sprawdzili umiejętność skutecznego budowania zaopatrzenia wodnego z pobliskiej rzeki Pasłęki wykorzystując pompy przenośne oraz agregat pompowy.

Ćwiczenia poza tym pozwoliły strażakom także zapoznać się z obiektem sakralnym. Ratownicy sprawdzili wyjścia ze świątyni, przekonali się, czy na wieży i w przejściach jest wystarczająco miejsca, aby pracować w aparatach powietrznych w silnie zadymionych pomieszczeniach. Dodatkowo sprawdzono możliwość podjazdu w pobliże kościoła oraz prawidłowego ustawienia pojazdów pożarniczych.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Braniewie (wszystkie zmiany służbowe) oraz dodatkowo strażacy z Wojskowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Braniewa.
 
st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – KP PSP w Braniewie


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages