Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Odprawa roczna. Strażacy podsumowali miniony rok

2016-02-24 10:40:36 (ost. akt: 2016-02-24 11:09:21)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

We wtorek (23 lutego) odbyła się odprawa roczna podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w roku 2015. Podsumowania strażacy dokonali w Spichlerzu Mariackim, gdzie odbył się pokaz multimedialny obrazujący działalność braniewskiej Państwowej Straży Pożarnej w minionym roku.

Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Władysław Szczepanowicz złożył podziękowania władzom oraz przedstawicielom miast i gmin naszego powiatu za wsparcie udzielane Komendzie Powiatowej PSP. Słowa podziękowania skierowano również pod adresem szefów, właścicieli firm i podmiotów współpracujących i wspierających Państwową Straż Pożarną.

Odprawa to również okazja do wręczenia odznaki pamiątkowej wojskowej ochrony przeciwpożarowej, którą dla Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie wręczył ppłk Zbigniew Jackowski .

W roku 2015 odnotowano 1064 zdarzenia, w których uczestniczyli strażacy co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem 2014. W akacjach uczestniczą zarówno strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy są wspierani przez strażaków ochotników z terenu miasta i powiatu oraz strażaków Wojskowej Straży Pożarnej. Warto podkreślić, że bardzo często na miejscu zdarzeń spotykają się wszystkie podmioty i służby ratownicze. Ta współpraca układa się bardzo dobrze, a wzajemna pomoc pozwala profesjonalnie usuwać powstałe zdarzenia. Rok 2015 to również włączenie jednostki ochotniczej straży pożarnej w Jędrychowie do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Jest to już 10 jednostka OSP spośród 23 istniejących na terenie powiatu braniewskiego, która jest w strukturach KSRG. Największa ilość odnotowywanych zdarzeń realizowana jest na terenie Braniewa oraz gmin Braniewo i Pieniężno. Kolejny rok strażacy-ochotnicy mocno wspierali kolegów z PSP, a wśród jednostek OSP największą ilość zdarzeń zrealizowali strażacy z Pieniężna, Fromborka i Płoskini.

Rok 2015 był rokiem dobrym w zakresie pozyskanego sprzętu dla potrzeb braniewskich strażaków. Na wyposażeniu pojawił się nowy pojazd średni ratowniczo – gaśniczy MAN, motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej ZAMET, agregat prądotwórczy 45kVA, ładowarka do worków przeciwpowodziowa- TRRIO, lekka przyczepa transportowa N7-263 2RT, ubrania gazoszczelne TRELCHEM oraz wyposażenie specjalistyczne i indywidualne strażaków przekazane przez samorząd lokalny i firmy z powiatu braniewskiego. Największą bolączką jest jednak pojazd specjalny wężowy, który został wyprodukowany w 1977 roku i do chwili obecnej służby braniewskim strażakom.

W odprawie uczestniczył: p.o. Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Michał Kamieniecki, oraz samorządowcy w osobach: V-ce Starosta Powiatu Braniewskiego Artur Mieczaniec, Członek Zarządu Powiatu Mirosław Kudliński, Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, V-ce Burmistrz Fromborka Agnieszka Nawrot - Kopycińska, Wójtowie Gmin: Braniewa – Tomasz Sielicki, Płoskini  – Zbigniew Kowalski, Wilczęt – Beata Jarosz, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Braniewie podinsp. Anna Kos, szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Olsztynie ppłk Zbigniew Jackowski oraz kierownictwo Wojskowej Straży Pożarnej.

Oprócz działalności typowo ratowniczej strażacy realizują ćwiczenia, szkolenia, pokazy oraz włączają się w imprezy organizowane na terenie miasta i powiatu. Tego typu przedsięwzięcia to również ważny element związany z promowaniem pożarnictwa, doskonaleniem technik i rzemiosła ratowniczego. Stan etatowy Komendy Powiatowej PSP to: 47 strażaków i 1 pracownik cywilny. Obsada systemu codziennego stanowi 10 etatów, z tego 9 funkcjonariuszy i 1 pracownik cywilny. System zmianowy stanowi 38 etatów, w tym 33 osoby w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej i 5 etatów na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego.

Braniewscy strażacy usytuowali się na wysokim miejscu pod względem ilości interwencji na terenie województwa co ukazuje jak wiele zdarzeń ma miejsce na terenie powiatu braniewskiego oraz jak wiele pracy wymaga służba i działalność pożarnicza. Wymiana taboru sprzętowego oraz doposażenie w środki ochrony indywidualnej strażaków to jedno z działań, które ma na celu poprawienie jakości pracy.  

st. kpt. I. Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w BraniewieCzytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec Zagaj #1940262 | 178.37.*.* 25 lut 2016 21:24

  Mam pytanie: jaka była przyczyna pożaru kościoła w Zagajach? Jakoś nigdzie nie mogłem doczytać, co tam się wydarzyło? Po pożarze kościoła w Braniewie już po kilku dniach przeczytałem, że to od komina belka stropowa się zapaliła. A tutaj nic, a tyle czasu minęło. Chyba, że coś przegapiłem. Pytam w tym miejscu, bo w artykule "Poświęcenie odbudowanego kościoła w Zagajach" nie można dodawać komentarzy. Dlaczego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. roma #1939275 | 81.15.*.* 24 lut 2016 19:25

  Powiedzcie proszę, dlaczego Panowie ze Starostwa zawsze chadzają w parze? Jeden jest za mało kompetentny czy za mało rozumny? Jeden pisze, drugi czyta? Czy nudzą się i traktują to jako zabicie czasu? Były Starosta ogarniał wszystko sam a teraz do pomocy potrzeba smutnych panów w liczbie dwóch...Pan Dziąg obiecywał, ze nie zatrudni rodziny, ale Zafundowal nam taki show...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages