Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Pożar w browarze w Braniewie [zdjęcia, film]

2016-03-05 08:20:38 (ost. akt: 2016-03-06 12:26:30)

Autor zdjęcia: Rafał Jakimczuk

W sobotę rano wybuchł pożar w braniewskim browarze. Ogień udało się opanować. — Przede wszystkim staramy się zabezpieczyć instalację amoniaku, która znajduje się w tym pomieszczeniu — mówi st. kpt. Ireneusz Ścibiorek. — Podczas działań podjęliśmy decyzję, aby przepompować część amoniaku do budynku znajdującego się obok. Obecnie instalacja amoniakalna jest bezpieczna.

Pożar dostrzegli strażacy przebywający na placu komendy kilkanaście minut przed godz. 8.00. Po chwili rozległy się telefony na numer alarmowy z informacją, że pali się jedna z hal braniewskiego browaru. Na miejsce udały się wszystkie wozy straży pożarnej z braniewskiej komendy. Dodatkowo wezwano strażaków ochotników z miasta i powiatu oraz z powiatów ościennych.

— Ten budynek to tak naprawdę magazyn. Tam znajdują się silosy obłożone ociepleniem, które się zapaliło — dodaje Ścibiorek. — Spowodowało to powstanie wysokiej temperatury i bardzo dużej ilości dymów i gazów pożarowych. Za szybko, by mówić o przyczynie i okolicznościach pożaru. To sprawdzą biegli. Straty będą jednak znaczne. Na ten czas wydaje się, że mamy opanowaną sytuację, bo pożar się nie rozprzestrzenia

Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej informuje, że podczas akcji trzeba było wycofać ratowników ze środka ze względu na spadające elementy konstrukcyjne, które stanowiły zagrożenie dla strażaków pracujących na balustradach.

Około godz. 10.00 policjanci zabezpieczyli teren wokół browaru. Odgrodzono go taśmami, aby mieszkańcy nie mogli się zbliżyć do budynków. W magazynie, gdzie wybuchł pożar znajdował się amoniak.

— Przede wszystkim staramy się zabezpieczyć instalację amoniaku, która znajduje się w tym pomieszczeniu — dodaje Ścibiorek. — Podczas działań podjęliśmy decyzję, aby przepompować część amoniaku do budynku znajdującego się obok. Udało nam się to wszystko zrealizować. Doszło do niewielkiego rozszczelnienia instalacji amoniakalnej wewnątrz palącej się hali, ale nie ma zagrożenia i dla pracujących ratowników, a tym bardziej na zewnątrz dla mieszkańców. Dlatego nie było i nie ma potrzeby, abyśmy ewakuowali mieszkańców okolicznych bloków. Na wniosek kierującego działaniami ratowniczymi usunęliśmy osoby zgromadzone wokół browaru po to, aby była to strefa bezpieczna i umożliwiała manewrowanie pojazdami.

Obecnie na miejscu pożaru pracują strażacy nie tylko z miasta i powiatu braniewskiego, ale także grupa specjalistyczna ratownictwa chemicznego z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu. Teren podzielony jest na odcinki bojowe. Woda pobierana jest z rzeki Pasłęki.

Całe szczęście nikomu nic się nie stało.
— Pracowników nie trzeba było ewakuować, bo nie przebywali w tej części — dodaje Ścibiorek. — Na ten czas można powiedzieć, że nikt nie ucierpiał w wyniku tego pożaru. Jednakże straty budynku browaru, które już można zauważyć będą znaczne. Jeszcze przez kilka godzin będziemy pracować i prowadzić prace rozbiórkowe. Wykorzystujemy pojazdy specjalne jakimi są 37-metrowe autodrabiny z Elbląga i Olsztyna, tak abyśmy mogli usunąć tlące się elementy. Mamy wystarczającą ilość ratowników. Strażacy cały czas monitorują i sprawdzają czy nie ma większej emisji amoniaku w tej strefie, gdzie miał miejsce pożar. Obecnie instalacja amoniakalna jest bezpieczna.Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. greg z Ełku #1952245 | 46.112.*.* 13 mar 2016 08:59

  odbudujcie szybko browar i robcie piwo bo jest smakowite i niedrogie ,ja na pewno będę je kupował

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. prawy i sprawiedliwy #1948959 | 84.40.*.* 8 mar 2016 20:58

  Po pożarze kościoła drzwiami i oknami walili sponsorzy w odbudowie. Rozumiem że pan poseł Pis Leonard Krasulski w trosce o zachowanie miejsc pracy również wystąpi z wnioskiem do rządu o wsparcie odbudowy. Poslowie Protas i Cichoń również mogą się wykazać. Przypominam że chodzi tu o byt rodzin pracowników browaru, nie o dobre samopoczucie księdza proboszcza. Panowie do dzieła !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomek #1947539 | 158.75.*.* 6 mar 2016 18:02

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jeszcze jeden pożar i naszych strażaków będzie trzeba chyba odznaczyć jakoś.

 4. ,lex #1947367 | 46.112.*.* 6 mar 2016 13:37

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. brawo straz, Namysłów ok

 5. ST #1947072 | 83.238.*.* 5 mar 2016 18:08

  Tak mi szkoda tego Browaru, tyle włożonej pracy, tyle wysiłku kolejne drugie uruchomienie po dłuższej przerwie, wydawało się, ze już teraz pod Namysłowem będzie tylko pracował i produkował dobre piwo, wierzę jednak,ze szybko zarząd Namysłowa i właściciele odbudują uszkodzone obiekty. Życzymy im wytrwałości w przezwyciężeniu trudności spowodowanych pożarem i szybkiej odbudowie. Kupujmy piwo z Braniewa aby wesprzeć odbudowę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages