ZSZ odkrywa niewidzialne miasto

2016-03-18 09:30:00(ost. akt: 2016-03-18 09:48:59)

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

8 marca uczennice II klasy Technikum Hotelarstwa Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie wraz z dyrektorem ZSZ – Joanną Sokół, koordynatorem projektu Małgorzatą Roguszewską, Starostą Powiatu Braniewskiego – Leszkiem Dziągiem, Naczelnikiem Oświaty – Agnieszką Brewczak i przedstawicielem Pani Burmistrz Miasta Braniewa – Adrianem Tymeckim uczestniczyły w Gali Szkoły Dialogu podsumowującej realizację projektu organizowanej przez Fundację Dialogu Między Narodami w Operze Narodowej w Warszawie.
Podczas gali kilkakrotnie zostało wymienione nasze miasto. Prowadzący chwalili uczennice z ZSZ za profesjonalną realizację projektu. W trakcie gali prezentowane były zdjęcia z realizacji ich projektu.
Następnie poproszono przedstawicieli szkół o wyjście na scenę, gdzie nagrodzono szkoły dyplomami za uczestnictwo, następnie uhonorowano finalistów – nasza szkoła uzyskała taki tytuł.
Kolejnym krokiem było nagrodzenie szkół w konkursie na najlepszy projekt i jego realizację. Okazało się, że uczennice II klasy Technikum Hotelarstwa ZSZ w Braniewie zdobyły zaszczytne 3 miejsce na 250 szkół biorących udział w Szkole Dialogu.
Od 7 października 2015 r. klasa II Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie uczestniczyła w programie edukacyjnym realizowanym przez Fundację Forum Dialogu między Narodami. Koordynatorem projektu w szkole była nauczycielka historii Małgorzata Roguszewska, swoje wsparcie dała również wychowawczyni tej klasy Katarzyna Maciejewska.
W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty zorganizowane przez fundację Forum Dialogu Między Narodami, prowadzone przez Marysię Pawlak i Szymona Gotowskiego, którzy opowiedzieli o kulturze żydowskiej, tradycji i religii.
Drugim zadaniem był spacer po miejscach związanych z kulturą żydowską w naszym mieście. W czasie spaceru udało się odnaleźć miejsca, w którym znajdowały się: cmentarz, sala modlitewna, synagoga, Stowarzyszenie Kobiet Żydowskich, rynek (sklepy prowadzone przez żydów), fabrykę cygar.
Podczas projektu w ZSZ zorganizowano także „Dzień Kultury Żydowskiej”. Z tej okazji odbył się apel, na którym uczennice podzieliły się informacjami i ciekawostkami na temat kultury i religii oraz zaprezentowały taniec żydowski, wzorując się na zespole tańca żydowskiego „Klezmer”. Po przedstawieniu zaproszeni goście mieli okazję skosztować potrawy żydowskie przygotowane przez uczniów.
W ramach projektu zorganizowano również Bieg Pamięci Nacji Żydowskiej po miejscach odwiedzanych podczas wycieczki, jak również Spotkanie z Kulturą Żydowską w Bibliotece Miejskiej w Braniewie. Natomiast podczas warsztatów dla klasy II technikum leśnego, uczennice pokazały i omówiły prezentację dotyczącą kultury, religii i tradycji żydowskich.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5