Informatycy z „budowlanki” po raz drugi w Lipsku

2016-05-06 11:57:58(ost. akt: 2016-05-06 12:10:53)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

20 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie uczących się w zawodzie technik informatyk od 1 maja realizuje program praktyk w Niemczech. Młodzież w wieku 17-19 lat (klasa II i III) wyjechała wraz z opiekunami na okres 4 tygodni do Schkeuditz. Instytucją przyjmującą jest firma Vitalis.
Szkolenie odbywa się między innymi w Centrum Edukacji i Doradztwa "Robotron" w Lipsku zajmującym się specjalistycznym kształceniem w branży informatycznej. Uczniowie poszerzają tam wiedzę teoretyczną i zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie budowania, konfiguracji i administrowania najnowszych sieci komputerowych opartych na systemie Windows oraz Linux.

Główne cele przedsięwzięcia to zdobycie wiedzy z zakresu: podstaw lokalnych sieci komputerowych, projektowania lokalnych sieci komputerowych, projektowania i montażu okablowania, konfigurowania i obsługi lokalnych sieci komputerowych, diagnostyki i naprawy lokalnych sieci komputerowych, korzystania z wybranych usług sieciowych systemów operacyjnych, sieciowych systemów operacyjnych – Novell NetWare, administrowania systemem Linux, usług sieciowych w systemie Linux, sieciowych systemów operacyjnych – Windows Server, bezpieczeństwa danych, doskonalenia umiejętności językowych w zakresie terminologii zawodowej w języku niemieckim i angielskim, co stworzy im większe możliwości odnalezienia się na europejskim rynku pracy.

Po zakończeniu praktyki uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności oraz Europass Mobility – Międzynarodowy Paszport Mobilności, honorowany w Unii Europejskiej.

W rezultacie 20 uczniów zdobędzie praktyczne doświadczenia i umiejętności z dziedziny sieci komputerowych i grafiki komputerowej tak poszukiwane na rynku pracy w Polsce i UE. Zwiększy się liczba absolwentów ZSB kontynuujących naukę na studiach technicznych. Uczniowie poszerzą wiedzę, której rezultatem będzie zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na wyższym poziomie. Efektem będzie również pojawienie się na lokalnym rynku pracy 20 beneficjentów przygotowanych do podjęcia pracy w branży informatycznej bądź założenia własnej firmy.

Oprócz programu szkolenia przygotowano także ciekawy program kulturalny. Uczniowie zwiedzą Berlin i najważniejsze miasta Saksonii. Projekt, którego autorem jest wicedyrektor ZSB Dariusz Lis, jest w całości finansowany z Programu unijnego Erasmus+, a jego wartość wynosi około 40 tys. euro.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5