Świetny początek sezonu braniewskich modelarzy

2016-06-06 11:46:42(ost. akt: 2016-06-06 11:57:29)
SpecModel Braniewo udanie rozpoczęli sezon modelarski w bieżącym roku. W European Challenge Cup 2016 Piotr Butkiewicz zajął II miejsce. Z kolei braniewska modelarnia wygrała XVI Warmińsko-Mazurskie Mistrzostwa Modeli Pływających w Ełku. Było też sporo medali zdobytych indywidualnie.
Piotr Butkiewicz w dniach 06-08 maja startował po raz pierwszy w IX Pucharze Europy Modeli Żaglowych w miejscowości Hrádek nad Nisou w Czechach. Pierwszego dnia sędziowie dokonali oceny wykonania modeli, a następnie modelarze rywalizowali już na wodzie startując codziennie w trzech 45 minutowych biegach w poszczególnych klasach (NSS A; B; C i D). Piotr startował w NSS D tj. modele żaglówek wielokadłubowych (katamarany i trimarany). W piątek odbyły się regaty Golden Sail of Kristýna, a w sobotę Tri Nation Cup. W sześciu biegach nasz modelarz dwukrotnie zajął pierwsze i czterokrotnie drugie miejsce. Zawody zakończono w niedzielę wręczając puchary, medale i dyplomy. Podsumowano punkty i w European Challenge Cup 2016 Piotr Butkiewicz zajął II miejsce. Tym samym dorzucił do swojej kolekcji kolejny medal obok srebrnego z MŚ z Węgier.

Po powrocie w dalszym ciągu intensywnie trenował wraz z klubowymi kolegami na stawie przy ulicy Długiej oraz w amfiteatrze. Popołudniami modelarze przygotowywali modele i sprawdzali je pod kątem niezawodności elektronicznej.

— Nasz nestor, pan Miron Rapita dokonywał cudów, aby naładować dla całego zespołu akumulatory — mówią modelarze. — Nasze treningi spotykały się z pozytywnymi opiniami przechodniów oraz niezadowoleniem wędkarzy. Uważają oni, że cały akwen należy do nich, a modelarze tylko im przeszkadzają. No cóż ...

W dniach 27-29 maja w Ełku odbyły się XVI Warmińsko-Mazurskie Mistrzostwa Modeli Pływających. Już pierwszego dnia seniorzy rozegrali trzy kolejki modelami wykonanymi z zestawów, nie podlegającymi ocenie za wykonanie. Piotr Butkiewicz zdobył srebrny medal plasując się za zawodnikiem z Zawadzkiego, zdobywcą II miejsca na MŚ na Węgrzech 2015.

W tej samej klasie, nasi juniorzy: Kowalik Tomasz 4, Nowakowski Mateusz 6, Wierzbicki Damian 7 i Nowakowski Adrian 9. Podium zajęli modelarze z Zawadzkiego.

Młodzik Maciej Gronczewski w swojej grupie był 5. W klasie F4B tj. modeli wykonanych z zestawów i podlegających ocenie za wykonanie Adrian Noakowski zajmował pierwsze miejsce. Brak precyzji w pływaniu spowodowały, że rywalizację ukończył na miejscu trzecim. Jego brat Mateusz był 6, a Maciej Gronczewski 8. Wśród seniorów startował tylko Piotr Butkiewicz i zakończył starty na 3 miejscu.

W klasach modeli redukcyjnych, będących wiernymi kopiami jednostek faktycznie pływających po morzach i oceanach, a wykonanych w odpowiedniej podziałce, wśród juniorów zwyciężył zawodnik z Zawadzkiego (3 miejsce MŚ 2015) przed Tomkiem Kowalikiem (1 miejsce ME 2014). Na najniższym stopniu podium stanął stanął Mateusz Nowakowski, który jako jedyny zdobył maksymalną notę podczas pływania. Wśród seniorów po ocenie statycznej Piotr Butkiewicz (7 – MŚ 2015; 4 – ME 2014) zajmował drugą pozycję przegrywając o 4,33pkt z zawodnikiem z Gdańska. Piotr prezentował lepsze wyniki podczas pływania swoim niespełna pół metrowym modelikiem i ostatecznie zwyciężył o 0,17pkt.

W kategorii modeli powyżej 90 centymetrów długości o pechu może mówić Tomek Kowalik (1 – ME 2014), gdyż był jedynym juniorem i został dołączony do seniorów. Mimo najlepszego pływania zajął czwartą pozycję za zawodnikami z Gdańska, a zwyciężył nasz kolega klubowy - Czesław Dubicki.

W rywalizacji modeli żaglowych, których zadaniem jest przepłynięcie określonej liczby okrążeń w czasie jednej godziny zwyciężył Tomek Kowalik (2- MŚ 2015) przed Damianem Wierzbickim (3- ME 2014) i Czesławem Dubickim. Pan Czesław wprawdzie zajmował w swoich biegach trzykrotnie pierwsze miejsca to w połączeniu z punktami za wykonanie dało jemu dopiero trzecie miejsce.

Rywalizację podczas zawodów zakończyły modele żaglówek nie podlegających ocenie, a spełniających określone wymagania tj.: wszystkie mają tę samą długość 65 cm, powierzchnia żagla nie może przekraczać 2250cm2. Łącznie w trzech biegach Piotr Butkiewicz przepłynął 23 okrążenia i popełnił najmniej błędów. Drugi był Czesław Dubicki - 17, trzeci zawodnik z Pieniężna – 17 okrążeń. Wśród juniorów zadecydowały dogrywki o pierwsze i trzecie miejsce. Zwyciężył Mateusz Nowakowski przed Tomkiem Kowalikiem i Adrian Nowakowski przed Damianem Wierzbickim. W klasyfikacji zespołowej zwyciężył klub SpecModel Braniewo 1395pkt, KM Zawadzkie 1175 pkt, KM LOK Biłgoraj 685pkt. Na dalszych miejscach uplasowały się zespoły z Białegostoku, Pieniężna, Dobrodzienia, Ełku i Opola.

Przed naszymi modelarzami MP w Blachowni k. Częstochowy 23-26 czerwca, które będą decydowały o składzie kadry narodowej na MŚ Redukcyjnych Modeli Pływających 2017 w Ornecie. Jest o co walczyć.