Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Festiwal organowy we Fromborku. Wystąpią Hanna Dys i „ProForma”

2016-07-14 10:00:00 (ost. akt: 2016-07-14 12:37:29)

17 lipca we Fromborku wystąpi Hanna Dys (organy), Marcin Wawruk i Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma”. Koncert odbędzie się w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku.

Koncerty będą się odbywać do 14 sierpnia w kolejne wakacyjne niedziele o godzinie 14:15.

Wystąpią:
Hanna Dys organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju I za granicą. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.


Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma
Działa od 2000 roku pod opieką Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Towarzystwa Śpiewaczego i wykonał już przeszło 400 koncertów w Polsce i za granicą. Kilkunastu wokalistów pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęło status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych, dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują polskie piosenki poetyckie, standardy i pastorałki, w autorskich opracowaniach szefa zespołu. Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego LEGNICA CANTAT), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, 3-cia nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata. ProForma współpracuje z Polskim Radiem oraz z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą; koncertował w wielu prestiżowych salach, m. in. Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej "Trójki", w Zamku Królewskim w Warszawie. Brał udział w festiwalach muzycznych, realizacjach telewizyjnych i radiowych, a także w spektaklu muzycznym Niemen, w którym wykonał własne wersje pieśni Czesława Niemena. Utwory te znalazły się na pierwszej płycie CD zespołu: Niemen a cąppella, wydanej nakładem Polskiego Radia (2007). Kolejne wydawnictwa płytowe w jego dorobku są rezultatem współpracy zespołu z olsztyńskim kompozytorem Jarkiem Kordaczukiem i wokalistką Basią Raduszkiewicz („Ptaki powrotne” – 2010, „Czekając na koniec świata” – 2012). ProForma koncertuje i nagrywa z gwiazdami polskiej piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice „circle-singing”, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.


Program:
Max Reger (1873-1916)
z cyklu 12 utworów op.59: Preludium e-moll oraz Intermezzo a-moll (organy solo)

Robert Schumann (1810-1856)
Z cyku Szkice na fortepian z pedałem: Szkic nr 1 Nicht zu schnell und sehr markiert i nr 3 Lebhaft (organy solo)

Heart, we will forget him
muz. Raymond Schroyens (sł: Emily Dickinson)

Ubi caritas
muz. Maurice Duruflé (melodia gregoriańska)

Salve Mater
muz. Osvald Jaeggi

Ceciliada
muz. Marcin Wawruk

Joseph Gabriel Rheinberger (1839-1901)
11 Sonata d-moll op. 148: cz. II Cantilene oraz cz. IV Fuga (organy solo)
Jan Zwart (1877-1937)
Toccata psalm 146 (organy solo)

Nim przyjdzie wiosna
muz. Czesław Niemen (sł: Jarosław Iwaszkiewicz), opr: M. Wawruk

Ocalić od zapomnienia
muz. Marek Grechuta (sł. Konstanty I. Gałczyński), opr: M. Wawruk

Zachodźże słoneczko
muz. Romuald Twardowski (sł. tradycyjne – 2 fragm. "Suity warmińskiej")

Leć głosie po rosie
opr. Marcin Wawruk (melodia mazurska wg. transkrypcji Gustawa Gizewiusza – XIX w.)

Już nie zapomnisz mnie
muz. Henryk Wars (sł: Ludwik Starski), opr: M. Wawruk
Terminarz następnych koncertów:

24.07 - Martin Gregorius
31.07 - Arkadiusz Popławski (organy), Therese Waldner (sopran)
07.08 - Julian Gembalski
14.08 - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. , #2028747 | 83.25.*.* 18 lip 2016 11:13

    Idzcie w cholerę z koncertem zeby niemorzna bylo wejsc do kosciola bo bilet trzeba kupic zlodziejstwo nic wiecej od dzis niedam ani zlotowki na zaden kosciol

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages