Braniewianka wygrywa Warsaw Judo Open 2016

2016-10-11 10:33:40(ost. akt: 2016-10-11 10:38:56)
Braniewianka, obecnie zawodniczka SGKS Wybrzeża Gdańsk - Alicja Dudek sięgnęła po największy sukces w historii startów w tym turnieju wygrywając w wadze -63 kg. W warszawskiej sali na matach rywalizowało aż 1396 zawodników reprezentujących aż 29 krajów, a tym z tak dalekich państw jak Brazylia, USA czy Azerbejdżan.
Był to pod każdym względem rekordowy turniej. Zawodnicy rywalizowali na 10 matach, a o ich zgodny z przepisami przebieg dbało 66. sędziów, w tym 34. z zagranicy.

Judoczka Wybrzeża Gdańsk w kategorii wagowej do 63 kilogramów startowała w tych zawodach jako najmłodszy rocznik juniorki. Ala jako pierwszoroczna juniorka miała przed sobą szczególne trudne zadanie w rywalizacji ze starszymi przeciwniczkami z którego wywiązała się znakomicie. W wyniki losowania w pierwszej walce Alicja spotkała się z Holenderką Naomi Overkamp. Pierwsze sekundy pojedynku to walka o uchwyt i ostrożne "badanie" rywalki, bardzo silnej jak się okazało. Jednak rzutem soto makikomi braniewianka uzyskała pierwsze punkty yuko i błyskawicznie złapała Holenderkę w trzymanie, które utrzymała do końca, wygrywając przez ippon w pierwszej minucie i 44 sekundzie walki. Kolejna potyczka, z Belgijką Delen Selina, miała bardzo podobny przebieg. Trwała jedną minutę i 28 sekund i zakończyła się zwycięstwem przed czasem przez trzymanie. Jenak w czasie próby ataku belgijskiej zawodniczki w pierwszych sekundach walki nasza zawodniczka doznała kontuzji kolana. Pomimo bólu trzecia walka z Czeszką Petrą Zlamanową także zakończyła się zwycięstwem Ali przed czasem. Po rzucie ocenionym na wazari braniewianka złapała przeciwniczkę w trzymanie. Cała walka trwała zaledwie 37 sekund.

Najbardziej emocjonujący okazał się półfinał, w którym Alicja zmierzyła się z rywalką z Włocławka Wiktorią Tomczak. Walka trwała pełne 4 minuty i zakończyła się zwycięstwem na yuko. W finale Dudek walczyła z kolejną zawodniczką z Czech Werą Zamenową. Dobrze ustawiona przez trenerów i silna fizycznie z kraju naszych południowych sąsiadów rywalka w pierwszych minutach zrywała uchwyt i skutecznie blokowała próby rzutów naszej zawodniczki. Jednak na półtorej minuty przed końcem Alicja wykonała punktowany atak, otrzymała yuko i utrzymała prowadzenie do końca walki.