Uwaga na pożary sadzy!

2016-11-18 13:51:05(ost. akt: 2016-11-18 13:56:16)
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Szczególna ostrożność dotyczy osób, które korzystają z pieców CO opalanych paliwem stałym.
W okresie jesienno – zimowym temperatura na zewnątrz spada, aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia ogrzewcze pracują na większych obrotach, nawet gdy nikt tych urządzeń nie dozoruje. W tym właśnie czasie dochodzi do pożarów sadzy w kominie, które stanowią zagrożenie dla całego budynku. Najgroźniejsze pożary są gdy nikogo nie ma w domu. Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy.

Obecny okres to najlepszy czas aby dokonać pełnej i rzetelnej kontroli stanu technicznego przewodu kominowego /jego szczelności oraz drożności/, usunąć zalegającą warstwę sadzy, sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych – piece CO. Bardzo często dachy budynków mieszkalnych nie posiadają wyłazów, stopni, które umożliwiają dokładny nadzór i sprawdzenie stanu przewodu kominowego. Wówczas zastanawiające jest w jaki sposób dokonuje się kontroli i przeglądu instalacji CO. Sami strażacy aby dotrzeć do komina wielokrotnie zmuszeni są do wykorzystywania w działaniach podnośnika hydraulicznego, który stanowi jedyny sposób na dotarcie do przewodu kominowego w którym ma miejsce pożar sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Bardzo często strażacy ze względu na zły stan techniczny przewodów oraz powstały pożar wystawiają zakaz korzystania z urządzeń grzewczych do czasu kontroli i pozytywnej ekspertyzy wystawionej przez kominiarzy. Takie postępowanie wynika z troski o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniach. Dodatkowo strażacy w działaniach wykorzystują urządzenia pomiarowe sprawdzając czy nie ma obecności dymów pożarowych w tym tlenku węgla, który może pojawić się w mieszkaniu w wyniku mikropęknięć przewodu kominowego.

Tu ogromna rola i zadanie administracji budynków – zarządców, którzy powinni dołożyć wszelkich starań aby dokonać prawidłowej kontroli i przeprowadzić czyszczenie przewodów kominowych usuwając zalegające pokłady sadzy. Najczęściej sadza gaszona jest przez strażaków przy wykorzystaniu soli technicznej, której znaczny zapas zgromadzili braniewscy strażacy.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
· wykonują połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
· wygasić ogień w piecu, kominku,
· zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
· przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
· udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom. WAŻNE !
· NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
· Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza ,aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lol #2116644 | 83.23.*.* 20 lis 2016 09:42

    Gdyby kominiarz uczciwie wykonał swoja prace nie byłoby takich sytuacji.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5