Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Niezwykłe motocykle do 5 stycznia w BCK

2016-12-22 14:00:00 (ost. akt: 2016-12-22 11:54:54)

Autor zdjęcia: Irena Żmuda

Do 5 stycznia w Braniewskim Centrum Kultury można zobaczyć wystawę motocykli Bogdana Halickiego. Braniewianin zbiera stare motocykle, które z ogromną precyzją odrestaurowuje i przywraca im dawną świetność. Aby znaleźć sprawną, oryginalną część potrafi przemierzyć cały kraj. Obecnie w jego kolekcji oprócz dwóch Junaków, dwóch SHL-ek, WFM-ki i Gazeli są również trzy motorynki, Ogar i WSK-a. Najstarszy motocykl ma prawie 60 lat.

Pan Bogdan z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem. Zamiłowanie do motoryzacji wyniósł z domu. Jego ojciec Lubomir jeździł motocyklami do pracy, lubił majsterkować, a nawet startował w zawodach na przedwojennym, niemieckim motocyklu Victoria.
Motocyklem młodości pana Bogdana była Gazela.
— Jedni kochali ten motocykl, inni nienawidzili — wspomina pan Bogdan. — Był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy. To motocykl mojej młodości. Dwa lata temu sprowadziłem go od taty i odrestaurowałem. Wcześniej przez wiele lat stał w garażu. Maszyna pochodzi z 1969 roku.
Pierwszymi motocyklami, które odrestaurował pan Bogdan były Junaki. Jeden — M07 pochodzi z 1958 roku, kolejny — M10 z 1962 roku.
W kolekcji pana Bogdana są też dwie SHL-ki (jedna z 1967 roku, druga z 1968 roku).
— SHL-kę oddał mi kolega, niestety bez silnika — mówi pan Bogdan. — Po silnik pojechałem aż do Krakowa. Z częściami jest wielki problem. Czasami remonty trwają kilka miesięcy, tylko dlatego, że szukam sprawnych części. Gdy rozbieram motocykl, mam przed sobą wielką kupę złomu. Pełen obaw zastanawiam się jak to złożyć. Później jest wielka satysfakcja. Te motocykle to relikt dawnych czasów. Drzemie w nich duch przeszłości. Tego nie ma w nowoczesnych motocyklach.
Drugą SHL-kę pan Bogdan dostał od ojca. Odrestaurował ją pięć lata temu, po tym jak została zniszczona przez złodzieja.
W 2014 roku pan Bogdan wyremontował motor WFM z 1960 roku. Pojechał po niego do Grudziądza. Prace trwały 4 miesiące.
Obecnie w BCK można także podziwiać trzy motorynki "Pony" M-1, produkowaną w latach 1978-81, M-2 pochodzącą z 1980-84 i M-3 z lat 1984-89, Ogara oraz WSKa z 1967 roku.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages