Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Strażacy ostrzegają: Uwaga na pożary sadzy!

2016-12-29 10:08:24 (ost. akt: 2016-12-29 11:02:06)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

W związku z licznie odnotowywanymi pożarami sadzy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Biorąc pod uwagę pożary, z którymi się zmagają można stwierdzić, że w większości przypadków przewody kominowe nie zostały należycie sprawdzone i wyczyszczone w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Bardzo często brak systematycznej kontroli sprawia, że strażacy mają ręce pełne pracy chcąc skutecznie ugasić powstały pożar w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach ratownicy zmuszeni są przebijać powstałe zatory z nagromadzonej sadzy, wykorzystując do tego celu przebijaki i samodzielnie wykonane przyrządy, których zadaniem jest ułatwienie pracy strażakom oraz usunięcie nagromadzonej sadzy. Okazuje się jednak, że często strażacy są bezradni. Działania ratownicze trwają kilka godzin. a o powstałym zagrożeniu zaświadczać mogą zarówno powstające pęknięcia przewodów kominowych w wyniku trwającego wewnątrz pożaru oraz wysoka temperatura ścian za którymi przebiegają przewody kominowe. 

Szczególna ostrożność dotyczy osób, które korzystają z pieców CO opalanych paliwem stałym. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz zapalając materiały na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

Bardzo często strażacy ze względu na zły stan techniczny przewodów oraz powstały pożar wystawiają zakaz korzystania z urządzeń grzewczych do czasu kontroli i pozytywnej ekspertyzy wystawionej przez kominiarzy. Takie postępowanie wynika z troski o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniach.

Dodatkowo strażacy w działaniach wykorzystują urządzenia pomiarowe sprawdzając czy nie ma w mieszkaniach tlenku węgla, który może pojawić się w wyniku pęknięć przewodu kominowego. Tu ogromna rola i zadanie administracji budynków – zarządców, wspólnot mieszkaniowych, którzy powinni dołożyć wszelkich starań aby dokonać prawidłowej kontroli i zachować odpowiedni stan przewodów kominowych.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
· wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
· wygasić ogień w piecu, kominku,
· zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
· przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
· udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !
· NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
· Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej
- od palenisk opalanych paliwem stałym, nie wymienionych wyżej – co najmniej cztery razy do roku
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym nie wymienionych wyżej – co najmniej dwa razy do roku.

Dodatkowo:
- Przewody spalinowe należy czyścić nie rzadziej niż dwa razy do roku
- Przewody wentylacyjne należy czyścić minimum raz w roku
- Przewody dymowe np. z kominka – cztery razy do roku

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages