Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Policjanci apelują o rozwagę podczas Sylwestra i Nowego Roku

2016-12-29 11:10:14 (ost. akt: 2016-12-29 11:17:58)

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Przed nami noc sylwestrowa, której obowiązkowym elementem są fajerwerki. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z tymi materiałami wybuchowymi, bo że nimi są, o tym w żadnym wypadku nie należy zapominać. Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną.

Rokrocznie w okresie świąt i Nowego Roku funkcjonariusze bacznie przyglądają się stoiskom oferującym fajerwerki, reagują na przypadki odpalania petard w czasie, kiedy jest to niedozwolone oraz przez osoby nieletnie. W ręce najmłodszych fajerwerki najczęściej trafiają właśnie od nieodpowiedzialnych dorosłych – sprzedawców lub, co gorsze, od opiekunów. By zmniejszyć zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych policjanci prowadząc działania prewencyjne nie mają taryfy ulgowej dla wszystkich tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa i narażają innych na utratę życia lub zdrowia.

Przypominamy, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy też o tym, że zgodnie z zapisami art. 83 Kodeksu Wykroczeń nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywny albo karą nagany.

Kiedy wolno?
Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski określił w Rozporządzeniu nr 1 z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…) dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny do 500 zł wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.

Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.

Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą twoje wątpliwości.

Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.
Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.

Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.

Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.

Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.

Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.

W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.

Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.

Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam. I przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom!

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bober padł ze śmiechu #2145604 | 188.146.*.* 29 gru 2016 20:09

    Przepraszam pseudodziennikarską redakcję Braniewiaka ale mam pytanie, Niedostrzegłem pod artykułem: " Spotkanie w sprawie nadmiernej populacji bobrów" możliwości dodawania komentarzy. Czyżby wszystkie kompetentne w sprawie rozwiązania problemu służby i osoby spotkały się tylko po to aby obejrzeć prezentacje? Co z tego spotkania wynika dla ludzi, którym zalewa gospodarstwa i domy? Oprócz podatnika płacącego za czas służby lub pracy tych ludzi, kto jeszcze płacił za to organizację tego spotkania? Czy zaproszono na nie poszkodowanych? Jakie decyzje mające na celu przeciwdziałanie problemowi podjęto? Tyle pytań, żadnej odpowiedzi... W taki sposób i z takimi efektami to można spotykać się codziennie. Brawo obradujący, brawo Braniewiak. Wnioski? grabiami gnać bobry? i to w dodatku stroną od trzonka ! Brawo, brawo brawo.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages