Spotkanie w sprawie nadmiernej populacji bobrów

2016-12-29 11:36:33(ost. akt: 2016-12-29 13:46:34)

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

W Starostwie Powiatowym w Braniewie w dniu 20 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie w sprawie nadmiernej populacji bobrów w powiecie braniewskim, czego skutkiem są podtopienia terenów, na których znajdują się drogi powiatowe co w efekcie prowadzi do ich niszczenia.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Braniewie, Nadleśnictwa Zaporowo i Młynary, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Środowiska w Olsztynie, Zarządu Dróg Powiatowych w Braniewie oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Podczas spotkania przedstawiono prezentację pokazującą zalewiska, które mają negatywny wpływ na infrastrukturę drogową, a spowodowane są przez bobry.

Bóbr europejski jest gatunkiem chronionym, na przestrzeni kilkudziesięciu lat przystosował skutecznie środowisko naszego regionu do własnych potrzeb. Stale wzrastająca populacja gatunku spowodowała, że działalność bobrów zauważalna jest niemal na każdym cieku wodnym. Nadmierna populacja bobrów w naszym regionie przekłada się na coraz liczniejsze podtopienia gruntów, których odzwierciedleniem są szkody w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów i infrastruktury, w tym w szczególności infrastruktury drogowej. Z informacji podawanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie wynika, że województwo warmińsko-mazurskie zamieszkuje około 11 tys. osobników. Z uwagi na to, że gatunek ten potrafił na przestrzeni kilkudziesięciu lat przystosować środowisko naszego regionu do własnych potrzeb, a liczebność gatunku stale wzrasta i wymyka się spod kontroli, konieczne jest podejmowanie skoordynowanych i kompleksowych działań przez nas wszystkich.

Mając na uwadze dobro wspólne Starostwo Powiatowe w Braniewie apeluje do wszystkich posiadaczy gruntów, na których zadomowiły się bobry o podejmowanie stosownych działań zmierzających do likwidacji piętrzeń wód i udrożnienia cieków wodnych. Jednocześnie przypomina się, że na rozbiórkę żeremi i tam bobrowych w aktualnym stanie prawnym konieczna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji w Olsztynie. Wspomniana instytucja wypłaca również odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5