Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Ulicami Braniewa i Fromborka przejdzie Orszak Trzech Króli

2017-01-04 12:00:00 (ost. akt: 2017-01-04 14:34:23)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Organizatorzy tegorocznego fromborskiego Orszaku Trzech Króli: Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Urząd Miasta i Gminy Frombork oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Fromborka już po raz drugi zapraszają do wspólnego kolędowania we Fromborku w święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia.

Uroczystości rozpocznie Msza św. o godzinie 11:00, po której różnobarwny korowód wyruszy spod katedry w kierunku Rynku, by tam kolędować Świętej Rodzinie. Każdy uczestnik otrzyma koronę, która będzie oznaczać przynależność do orszaku danego króla. Najlepiej dołączyć do orszaku zakładając jakiś element stroju w kolorze niebieskim, czerwonym lub zielonym. Zostaną także rozdane śpiewniki. Zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania, bo Orszak każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! oraz hasłem: POKÓJ i DOBRO.

Orszak przejdzie także ulicami Braniewa. Wyruszy on spod kościoła pw. św. Antoniego w Braniewie o godz. 13.30. O godz. 12.30 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie odbędzie się msza święta. Zakończenie orszaku i wspólne kolędowanie odbędzie się na placu przy braniewskiej bazylice.

W tym także dniu odbędzie się zbiórka publiczna do puszek z przeznaczeniem
na remont Kościoła pw. św. Trójcy w Braniewie, który mieści się w dawnym
Kościele zbudowanym w 1437 roku, odbudowanym i przebudowanym w latach 1583-1584 oraz w XVII i XVIII w. W środku znajduje się XVIII wieczna ambona oraz współczesny ikonostas. Zabytek z biegiem czasu ulega stopniowej destrukcji aż do stanu z dnia dzisiejszego, wymagającego pilnego remontu.
Zachęcamy również do przekazania 1% na remont Cerkwi Pw. Św. Trójcy w
Braniewie na ostatniej stronie deklaracji rozliczeniowej PIT prosimy o
wpisanie KRS 0000231971, a poniżej Remont Cerkwi pw. Świętej Trójcy w
Braniewie.

W całej Polsce dzień 6 stycznia dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany. 8. edycja Orszaku Trzech Króli (6 stycznia 2016 r.) odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mur #2152045 | 79.186.*.* 5 sty 2017 18:44

    Oarafiane od zawsze byli tepi i ne maja pojecia. Jak bardzo ich doimy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages