środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Nie używasz pasów bezpieczeństwa, bo masz orzeczenie? Przeczytaj to koniecznie!

2017-01-12 08:40:12 (ost. akt: 2017-01-12 16:30:44)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Minął okres ważności starych zaświadczeń lekarskich uprawniających do jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Od 15 listopada 2016 roku obowiązuje nowy wzór zaświadczeń, stare druki nie są honorowane podczas kontroli drogowej. Brak zaświadczenia skutkuje karą grzywny.

Policjanci w trakcie codziennej służby zwracają uwagę na wszelkie wykroczenia, również niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, z pozoru tak mało istotnego wg kontrolowanych. We wtorek (10. stycznia) funkcjonariusze ujawnili dwóch kierowców jeżdżących bez zapiętych pasów i nie posiadających orzeczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do ich używania. Jeden z mężczyzn odpowie za popełnione wykroczenie przed sądem, drugi został ukarany 100 zł mandatem i 2 pkt. karnymi.

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa pojawiły się 54 lata temu. Do dzisiaj pozostają jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa samochodu, a jego stosowanie jest w większości krajów, w tym w Polsce, obowiązkowe (art. 39 UoPrd).

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie wzorów zaświadczeń lekarskich (Dz.U. poz. 674) sprecyzowano wzór zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.

Policja przypomina, że przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 15 maja 2015 r., jednakże posiadanie dotychczasowego orzeczenia bądź zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do używania pasów wydane na podstawie wcześniejszych przepisów zachowały ważność przez okres, na jaki zostały wydane, jednak nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy, tj. do dnia 15 listopada 2016 r. Wszystkie dotychczasowe bezterminowe zaświadczenia, wydane przed dniem wejścia w życie obecnie obowiązujących przepisów tracą ważność.

Miej świadomość, że w chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3.750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile, a ciało kierowcy, pasażera zostaje wyrzucone przez okno.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emil #2256615 | 95.160.*.* 31 maj 2017 12:36

  Już dwukrotnie mają 30 lat prawo jazdy niezapięcie pasów uratowało mi życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #2208079 | 195.136.*.* 23 mar 2017 21:40

  Morze ktoś wie jak wygląda nowe zaświadczenie słyszałem że ma nazywać się orzeczenie ale nie mam pewności

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kola #2157969 | 83.9.*.* 12 sty 2017 09:23

  Lepiej niech mię wyrzuci przez okno, niż mam się spalić w samochodzie. O pasach powinien sam kierowca decydować, czy zapiąć. Jadąc po mieście 50 km w zapiętych pasach, to więcej jadę nieuważnie, bo ograniczają mi ruchy spojrzenia na boki i do tyłu. Lepiej zwrócić uwagę na rozmowy przez telefon, bo czynna jest tylko jedna ręka i to sprawia bardzo duże zagrożenie sobie i innym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. www #2157962 | 83.6.*.* 12 sty 2017 09:18

   Wątpię, aby jakakolwiek choroba mogła uzasadniać niezapinanie pasów. Nawet dla kobiet w ciąży zaleca się zapinanie pasów. Natomiast źle zapięte pasy często są przyczyną złamań kręgosłupa.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages