środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Ferie – przed dziećmi odpoczynek, przed policjantami szczególnie pracowite służby

2017-01-12 11:35:19 (ost. akt: 2017-01-12 12:42:42)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Braniewie

23 stycznia uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. W związku z tym policjanci już rozpoczęli akcję „Bezpieczne Ferie 2017”. Celem działań, jak co roku, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszym.

W związku z zimowym wypoczynkiem dzieci na drogi powiatu wyjedzie w tym czasie więcej patroli, które szczególną uwagę zwrócą na niebezpieczne miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”, m. in. przy akwenach wodnych, czy okolicach dróg. Nadzorem objęte zostaną także autokary, którymi na zorganizowany wypoczynek będą podróżować nasze pociechy. Apelujemy do dzieci i ich rodziców, by wspólnie porozmawiali o ich bezpieczeństwie. Poniżej kilka ważnych informacji.

Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową, a przede wszystkim z feriami zimowymi policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych:
1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej niesprawdzonych.
2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnie tafli lodu.


Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
· w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc;
· rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
· nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
· wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
· dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym;
· staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
· jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.Jeżeli lód się zarwie…:
· nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
· próbuj wzywać pomocy;
· oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
· wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców;
· jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
· najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
· jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
· jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.A na drogach…:
Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia naszych pociech. Przyjrzą się także jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się także spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości.


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages