środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Budowa drugiego mostu zgodnie z planem

2017-02-27 11:00:00 (ost. akt: 2017-02-27 11:59:52)
Aleksandra Jakimczuk

Aleksandra Jakimczuk

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

— Zima nie spowodowała opóźnień — mówi Jerzy Butkiewicz, kierownik Wydziału Inwestycji i Promocji Urzędu Miasta w Braniewie. — Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mamy czas do września 2018 roku, więc na tę chwilę nie ma zagrożenia, że budowa mostu mogłaby się opóźnić.

— Obecnie są już wykonane pale fundamentowe pod przyczółki, przyczółki mostu po obu stronach rzeki łącznie z zasypaniem wykopów — wylicza Butkiewicz. —Przebudowana także została sieć elektroenergetyczna. Trwają również ostatnie prace nad tymczasowymi podporami potrzebnymi do montażu mostu. Ku końcowi zmierzają też roboty przygotowawcze polegające na geodezyjnym wytyczeniu obiektu. W trakcie są także roboty przygotowawcze, polegające na wytyczeniu geodezyjnymi drogi (przedłużenie ulicy Przemysłowej) oraz wykonaniu konstrukcji stalowej mostu.

Nasunięty już w marcu
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, most powinien zostać nasunięty już w dniach 2 i 3 marca. W najbliższym czasie powinny zakończyć się także roboty utrudniające poruszanie się po ulicy PCK. Za wszystkie niedogodności związane z trwającymi pracami, inwestor oraz wykonawca robót przepraszają mieszkańców.

Przypomnijmy. Budowa nowego mostu w Braniewie, który połączy ulice PCK i Przemysłową, ruszyła 17 października 2016 roku. W związku z pracami ulica Nadbrzeżna została wyłączona z ruchu. Rozebrano także schody prowadzące z ulicy Nadbrzeżnej na ulicę PCK. Most zostanie zbudowany w oparciu o projekt stworzony w 2013 roku. Nowy most będzie miał 55 m długości i ponad 13 szerokości – jezdnia: dwa pasy po 3 m oraz chodnik o szerokości 2,5 m. W dokumentacji projektowej uwzględniono także przebudowę drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy o łukowych dźwigarach stalowych. Jezdnie stanowić będzie żelbetowa płyta pomostowa.

Wykonawcą robót jest firma SKANSKA. Koszt budowy nowego mostu to 5,5 mln. zł. Pomocy finansowej udzielił miastu powiat braniewski. 31 sierpnia 2016 r. starostwo przekazało na ten cel 200 tysięcy złotych. Powiat zadeklarował także przekazać kolejne 300 tys. zł. Natomiast 800 tysięcy złotych miasto otrzymało w ramach Programu Rozbudowy Dróg Gminnych i Powiatowych Urzędu Wojewódzkiego na rok 2017, co kwalifikuje nas, aby starać się o wsparcie finansowe w takiej samej kwocie w roku 2018.

To nie kwestia wygody, ale konieczności
O tym jakie korzyści przyniosą dwie przeprawy przez rzekę, mieszkańcy mogli się przekonać przez kilka dni 2012 roku, kiedy zakończył się remont "betonowego" mostu, a wciąż nie rozebrano tymczasowej przeprawy. Niestety tę wojnę Braniewo przegrało. Władza chciała dobrze, ale na pozostawienie drugiego mostu nie pozwoliło prawo. Włodarze robili wszystko, aby tymczasowy most pozostał. Jednak w tym czasie rozpoczęła się rozbiórka przeprawy. Bo choć właściciel zgodził się na pozostawienie i wykup mostu przez Braniewo, to firma, która go wynajęła miała wobec niego swoje plany. Po zakończeniu remontu "betonowego" mostu, gdańska firma nie oglądając się na starania władz Braniewa, przystąpiła do demontażu. Pięć lata temu pomysł na pozostawienie tymczasowego mostu na stałe początkowo nie wzbudzał nadmiernego entuzjazmu u mieszkańców. Zanim w ogóle powstał obawiano się, że zablokuje ruch żaglówek do przystani żeglarskiej. Z kolei w kilka godzin po wprowadzeniu objazdu skarżyli się mieszkańcy ul. Przemysłowej. Narzekali na brak barierek i progów zwalniających oraz zbyt szybko jeżdżące samochody. Z czasem jednak mieszkańcy przyzwyczaili się do objazdu i zgodnie przyznawali, że drugi most w Braniewie nie jest już tylko kwestią wygody, ale i konieczności.

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gvvc #2191043 | 31.11.*.* 27 lut 2017 16:03

  Może niech ktoś z miasta napisze ile pieniędzy miasto wydało własnych, ile zaciągnęło kredytu i ile pozyskało funduszy zewnętrznych/dotacji?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nbr #2190885 | 88.220.*.* 27 lut 2017 11:46

  bo nie bylo zimy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages