Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

„Niemiecki taniec”. Książka, która porusza drażliwe tematy

2017-03-30 11:00:00 (ost. akt: 2017-03-30 11:35:26)
W dzisiejszym wydaniu naszego tygodnika książkę poleca nam pani Marzena. Według niej pozycją wartą przeczytania jest „Niemiecki taniec” Marii Nurowskiej   Archiwum prywatne

W dzisiejszym wydaniu naszego tygodnika książkę poleca nam pani Marzena. Według niej pozycją wartą przeczytania jest „Niemiecki taniec” Marii Nurowskiej Archiwum prywatne

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Tym razem książkę poleca nam pani Marzena. Według niej pozycją wartą przeczytania jest „Niemiecki taniec” Marii Nurowskiej. Ośmielę się powiedzieć, że zaproponowana przez naszą Czytelniczkę powieść musi być naprawdę godna uwagi, bo pani Marzena przeczytała tę książkę prawie rok temu, a nadal doskonale ją pamięta.

— „Niemiecki taniec” Marii Nurowskiej przeczytaliśmy jako pierwszą lekturę w Dyskusyjnym Klubie Książki w Lelkowie i mimo, że od tego czasu minął prawie rok doskonale ją pamiętam — potwierdza pani Marzena. — Proponowana przeze mnie pozycja to historia dwóch kobiet u schyłku swojego życia.
Bohaterkami powieści są dwie Niemki Eliza i Marianna von Saarow, które wiele lat po wojnie wciąż wspominają koszmar przymusowego wysiedlenia z rodzinnego majątku na Pomorzu. Eliza i Marianna są skrajnie różnymi kobietami. Pierwsza to wyniosła hrabina, mieszkająca w luksusowym domu opieki w Monachium, druga natomiast poświęciła swoje życie pomagając biednym kobietom jako misjonarka w Zairze.

Na łożu śmieci Marianna wyjawia rodzinną tajemnicę, która zmienia spojrzenie na przemijające życie. W książce autorka ukazuje barwną panoramę dramatycznych ludzkich losów. Nurowska porusza drażliwe tematy: przesiedlenia Niemców po II wojnie światowej oraz trudnej sytuacji afrykańskich kobiet.

Powieść uświadamia, że II wojna światowa wcale się nie skończyła w 1945 r. Ludzie wciąż giną choć nie z rąk hitlerowców, a z głodu, w rebeliach, których nie brakuje tam, gdzie ludziom brak wszystkiego.

Na zakończenie chcę dodać, że książka jest godna plecenia z powodu wartkiej akcji, różnorodności postaci i miejsc akcji. Jest zaskakująca i przejmująca. Zmusza do przemyśleń. Czyta się ją jednym tchem, tak jak inne powieści Marii Nurowskie. Książka warta przeczytania. Kto jeszcze jej nie przeczytał zapraszam do biblioteki. Gorąco polecam!


A ty lubisz czytać i chcesz polecić książkę innym? To bardzo proste. Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: braniewo@gazetaolsztynska.pl Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dobra_ksiazka #2377553 | 93.180.*.* 19 lis 2017 15:07

  Zapraszamy do antykwariatu - mamy te ksiazke http://www.tradovium.pl/antykwariat

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages