Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Budowlańcy z ZSB we Frankfurcie

2017-04-27 12:30:01 (ost. akt: 2017-04-27 15:11:44)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

1 maja 2017 grupa uczniów technikum budowlanego w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie wyjeżdża na staż zawodowy w ramach programu POWER realizowanego na zasadach Erasmus +. Instytucją przyjmującą jest firma BFW z Niemiec, która zobowiązała się do zorganizowania stażu zawodowego we Frankfurcie.

Projekt jest realizowany przez 24 miesiące od początku września 2016 roku do końca sierpnia 2018 roku. Uczestnikami praktyki będą uczniowie w wieku 17-19 lat (klasa II i III) uczący się w zawodzie technik budowlany. Praktykę odbędzie 16 uczniów, którzy wyjadą na okres 4 tygodni wraz z opiekunami do Frankfurtu. Zakład we Frankfurcie zajmuje się między innymi specjalistycznym kształceniem w branży budowlanej, gdzie będą zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie budownictwa.

Obserwując rynek pracy w branży budowlanej, można stwierdzić, że istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników posiadających praktyczne umiejętności zawodowe. Szkoła od niedawna posiada niewielki warsztat do praktycznej nauki zawodu, jednak można w nim doskonalić tylko umiejętności najbardziej podstawowe, na przykład murowanie ścian, czy tynkowanie. Natomiast obowiązkowe miesięczne praktyki uczniowie odbywają w lokalnych firmach budowlanych, na placach budów, gdzie pracodawcy nie boją się im powierzać do wykonania bardziej odpowiedzialne zadania.

Główne cele przedsięwzięcia to zdobycie wiedzy z zakresu wykonywania murów w wiązaniu pospolitym i weneckim i następujących umiejętności:
- ręczna produkcja zaprawy murarskiej i jej zastosowanie;
- wykonywanie spoin pionowych i poziomych oraz używanie standardowych miar w budownictwie;
- samodzielne murowanie muru gr. 1c w wiązaniu pospolitym
- samodzielne murowanie muru gr. 1c w wiązaniu pospolitym z zastosowaniem sznura murarskiego
- samodzielne murowanie narożnika 1c x 1c w wiązaniu pospolitym
- wykonywanie muru w kształcie litery „T” (łączenie murów pod katem prostym) gr. 1x1c w wiązaniu pospolitym)
- czytanie rysunku technicznego;
- reguły wiązania weneckiego;
- wykonywanie muru w kształcie litery „T” (łączenie murów pod katem prostym) gr. 1x11/2c w wiązaniu weneckim;
- murowanie słupów o wymiarach 1x1c.
- murowanie muru gr. 1c w wiązaniu polskim wraz z filarkami na otwór okienny;
- badanie i ocenianie jakości używanych materiałów
- kontrolowanie zgodności wykonywanej pracy z dokumentacją techniczną
- kontrolowanie jakości wykonywanych robót z uwzględnieniem poprawek i napraw
- kontrolowanie czasu wykonywania robót
- obmiar wykonanych robót
- doskonalenia umiejętności językowych w zakresie terminologii zawodowej w języku niemieckim, co stworzy im większe możliwości odnalezienia się na europejskim rynku pracy. Po zakończeniu praktyki uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności oraz Europass Mobility. Przy ocenie zostanie zastosowane narzędzie ECVET.

W rezultacie 16 uczniów zdobędzie praktyczne doświadczenia i umiejętności z dziedziny budownictwa, tak poszukiwane na rynku pracy w Polsce i UE. Zwiększy się liczba absolwentów ZSB kontynuujących naukę na studiach technicznych. Uczniowie poszerzą wiedzę, której rezultatem będzie zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na wyższym poziomie. Efektem będzie również pojawienie się na lokalnym rynku pracy 16 beneficjentów przygotowanych do podjęcia pracy w branży budowlanej, bądź założenia własnej firmy, którzy zaoferują swoje usługi na wyższym poziomie, a zakres ich działania może sięgać poza granice kraju.Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages