Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Najpierw matura, później studia

2017-05-04 08:42:14 (ost. akt: 2017-05-04 09:24:57)

Autor zdjęcia: Fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie

Około 200 uczniów szkół powiatu braniewskiego — z Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego im. F. Nowowiejskiego w Braniewie — zdaje dzisiaj (4 maja) pierwszą część egzaminu maturalnego. Większość z nich już myśli o studiach.

Większość z tegorocznych absolwentów deklaruje chęć dalszej nauki na studiach. Wiele jednak zależy od tego, jak uda im się zdać maturę. To pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu.
Niespełna tydzień temu uczniowie rozstali się ze swoimi szkołami. Z ramienia powiatu braniewskiego pożegnali ich wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec i etatowy członek Zarządu Powiatu Mirosław Kudliński. Samorządowcy życzyli uczniom jak najlepszego zdania matury i samych sukcesów na dalszej drodze.

W Liceum Ogólnokształcącym im. F. Nowowiejskiego w Braniewie naukę zakończyło 64 uczniów.
— Szkołę opuściło wielu dobrych uczniów, w tym sportowców — mówi Jolanta Ryczaj, dyrektor LO. — Ale mamy także laureatów konkursu historycznego, literackiego, konkursów artystycznych. Nasi uczniowie przez trzy lata rozwijali zainteresowania w różnych dziedzinach. Wśród tegorocznych absolwentów mamy zdobywcę pierwszego miejsca w Polsce w konkursie geograficznym, a także finalistę ogólnopolskiej olimpiady z języka angielskiego, który dzięki temu jest zwolniony z matury z języka obcego.
Dyrektor szkoły mówi, że uczniowie przez miniony długi weekend albo odpoczywali, albo przygotowywali się do matury samodzielnie. Co dalej planują?
— Spora grupa wybiera się na Politechnikę Gdańską, popularny jest także Uniwersytet Gdański — mówi Jolanta Ryczaj. — Ale wiele zależy od tego, jak zdadzą maturę.
Tegoroczne zakończenie roku w braniewskim LO było preludium obchodów 70-lecia powstania szkoły. Z tej okazji odsłonięto m.in. pamiątkową tablicę poświęconą patronowi — kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu.
Nie mogło obyć się bez części artystycznej, na wesoło — jak zwykle przygotowanej przez uczniów. — Jest ona zawsze dużą niespodzianką dla wszystkich — mówi dyrektor LO.

Aż 90 uczniów pożegnało się z nauką w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie. Piotr Danielewicz, dyrektor szkoły, ciepło wypowiadał się o wszystkich z nich.
— Wszyscy uczniowie zawsze zapisują się w pamięci nauczycieli, każdy absolwent jest wyjątkowy i przykro z nimi się rozstawać — mówi dyrektor ZSB. — Pożegnaliśmy wielu bardzo dobrych uczniów, z wysokimi ocenami. I — co bardzo ważne — po ukończeniu tej szkoły mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również szereg innych umiejętności.
Podczas zakończenia roku młodsi koledzy przygotowali absolwentom pożegnanie w formie wesołego montażu. Nie zabrakło także podziękowań, wyróżnień i pochwał dla najlepszych uczniów.
W miarę potrzeb uczniowie mogli liczyć na indywidualne konsultacje. Po maturze spora grupa byłych już uczniów ZSB wybiera się na studia.
— Najbardziej popularnym kierunkiem jest Gdańsk i tamtejszy uniwersytet — mówi Piotr Danielewicz. — Ale mamy także ucznia, który wybiera się na Uniwersytet Jagieloński oraz na Uniwersytet Warszawski.

Po raz kolejny już w Zespole Szkół Zawodowych (ukończyło ją 52 uczniów) rozdano na zakończenie roku maturzystów „Liszewiaki”.
— To takie nagrody, wyróżnienia lub też pamiątki wyróżniające uczniów — mówi Joanna Sokół, dyrektor ZSZ. — Wręczane są podczas zabawnej części artystycznej. Wiążą się one nie tylko z osiągnięciami w nauce, ale także z zaangażowaniem w życie szkoły.
Pożegnanie maturzystów było również okazją do podziękowania rodzicom. To zawsze wyjątkowe chwile i zaszczyt dla szkoły, że rodzice są obecni na tym wydarzeniu.
Dyrektor ZSZ podkreśla, że każdy rocznik opuszczający szkołę, jest inny.
— Ten był wyjątkowo aktywny i zaangażowany w życie szkoły — mówi Joanna Sokół. — Można było na nich zawsze liczyć. Także poza nauką dawali z siebie innym bardzo dużo.
Przed maturą uczniowie mieli możliwość spotkania się z nauczycielami. Większość z nich chce kontynuować naukę na takich kierunkach studiów, które są związane z tym, czego do tej pory się uczyli.
— Dlatego popularne kierunki, jakie chcą wybrać, to dietetyka, ekonomia, transport, logistyka czy turystyka — mówi dyrektor szkoły.

Starostwo Powiatowe w BraniewieCzytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dinek #2237228 | 213.162.*.* 4 maj 2017 12:16

  Matura studia i bezrobocie. Ludzie idzcie w konkretne zawody.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rudy rysio #2237161 | 79.186.*.* 4 maj 2017 10:09

  a potem...? praca na czarno za 7 zł?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages