Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Pamiątkowa tablica i mecz, by upamiętnić zasłużonego trenera

2017-05-22 11:51:01 (ost. akt: 2017-05-22 12:03:26)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

21 maja przy wejściu na stadion w Braniewie przy ul. Botanicznej miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej. "Stadion imienia Czesława Staszczyńskiego. Zasłużonemu trenerowi i piłkarzowi Zatoki Braniewo, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży w latach 1959-2016. Mieszkańcy Braniewa, 21.05.2017r.". Właśnie taki napis widnieje na tablicy osadzonej na bardzo ładnym kamieniu.

O godz.13.45 Marta Wychowaniak - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu "Zatoka" - jedna ze współorganizatorów uroczystości związanej z tą uroczystością powitała między innymi: Weronikę Staszczyńską, wdowę po trenerze Czesławie Staszczyńskim, burmistrz Braniewa Monikę Trzcińską, przewodniczącego Rady Miasta Braniewa Dariusza Frąckiewicza, wicestarostę Starostwa Powiatu Braniewskiego Artura Mieczańca oraz wiele innych osób ( także byłych i aktualnych Zatoki), które przybyły na stadion przy ul. Botanicznej. W tym gronie był także dyrektor Rejonowego Związku Spółek Wodnych, Zakładu Eksploatacji Systemów Melioracyjnych w Braniewie Marek Sowiński — fundator tablicy pamiątkowej. Można było także zauważyć Leszka Augustyniaka — piłkarza Zatoki Braniewo w latach 1961-63 oraz Jerzego Wiśniewskiego — piłkarza Zatoki — mistrza juniorów województwa warmińsko-mazurskiego w roku 1965.

Po powitaniu żona trenera Staszczyńska — Weronika Staszczyńska wspólnie z fundatorem — Markiem Sowińskim dokonała zdjęcia szarfy z tablicy, a tym samym odsłonięcia napisu. Pamiątkowy obelisk poświęcił proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Braniewie ks.Leszek Galica, a za moment pod obeliskiem zostały złożone wiązanki kwiatów.

Kilka zdań o trenerze Czesławie Staszczyńskim powiedzieli między innymi: wicestarosta Artur Mieczaniec i Marek Sowiński. Blisko tablicy były do obejrzenia pamiątki po zasłużonym szkoleniowcu Zatoki. Po przemowach wzruszona Weronika Staszczyńska podziękowała wszystkim,którzy się przyczynili do powstania takiej tablicy pamiątkowej.

— Czesława domem był praktycznie stadion przy ul. Botanicznej, a w naszym domu był właściwie gościem. Cale sportowe życie poświęcił Zatoce Braniewo — dodała na zakończenia pani Weronika.

Po uroczystości odsłonięcia piłkarska brać rozegrała mecz, w którym spotkały się drużyny Pomarańczowych i Zielonych. W obydwu ekipach można było zauważyć zawodników, którzy jeszcze grali i trenowali u trenera Czesława Staszczyńskiego. W tym gronie byli między innymi: Dariusz Borzyński, Bogdan Szynkiewicz, Andrzej Sobucki, Sławomir Łyko i Krzysztof Kolenda. Byli także najmłodsi, a wśród nich Jaś Piróg i Jaś Śliwiak, którzy także grą w tym meczu chcieli uczcić pamięć, jak powiedział Marek Sowiński, najlepszego trenera w historii braniewskiej piłki nożnej.

Drużyny umówiły się na mecz trwający dwie polowy, dwa razy po 30 minut. W 17 min. z dystansu Romana Bakuna pokonał Sławomir Łyko, a trzy minuty później Zdzisław Charun trafił w poprzeczkę bramki Pomarańczowych. Na 2:0 podwyższył Łyko, a jeszcze przed przerwą kontaktowego gola dla przegrywających zdobył Jaś Śliwiak w sytuacji sam na sam z Wiesławem Krzywcem. Po zmianie stron obydwie drużyny grały dalej otwarty futbol z opcją bez złośliwych fauli. W 34 min. wujek-Tomasz Piróg faulował w polu karnym Jasia Piroga i poszkodowany sam wymierzył sprawiedliwość wykonując skutecznie rzut karny. W 38 min. z dystansu na 4:1 podwyższył Łyko, a wynik tego udanego meczu ustalił Bogdan Szynkiewicz po dośrodkowaniu z prawej strony skuteczną główką.

Trener Czesław Staszczyński patrząc z góry pewnie był zadowolony z tej uroczystości i rywalizacji oglądając sześć bramek oraz w akcji nie tylko swoich wychowanków, ale także piłkarski narybek w postaci dwóch młodych Jasiów - Piroga i Śliwiaka.

Pomarańczowi - Zieloni 4:2(2:1)
Bramki: 1:0, 2:0 - Łyko (17,21), 2:1 - Śliwiak (25), 3:1 - J.Piróg (34), 4:1 - Łyko (38), 4:2 - Szynkiewicz (40).

Pomarańczowi: Krzywiec - S.R. i K.Jakimczuk, J.Piróg, Sobucki, Borzyński, Dzwonkowski, Gierko, Wolak, Łyko.

Zieloni: Bakun - Nowak, Mendalka, Grygiel, A. i T.Piróg, Broniszewski, Wyszczelski, Kolenda, Charun, Szynkiewicz, Śliwiak.

Sędziował Cezary Ciepliński.

Adam Jakubiak


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages