Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Światowy Dzień Krwiodawcy. Kropelka składa życzenia wszystkim bohaterom

2017-06-14 10:44:07 (ost. akt: 2017-06-14 11:11:20)

14 czerwca Krwiodawcy na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Krwiodawcy.

Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne dostrzegając ogromne znaczenie krwiodawstwa, a jednocześnie honorując zasługi austriackiego hematologa i transfuzjologa Karla Landsteinera, postanowiły wprowadzić do kalendarza dzień szczególny – DZIEŃ KRWIODAWCY. Jest on dedykowany w szczególności dawcom krwi, którzy regularnie oddają krew, osobom którzy kwalifikują się do oddania krwi jednak jeszcze nie podjęli decyzji o jej oddawaniu i pracownikom służby zdrowia, którzy są odpowiedzialni za ustalanie polityki i programów krajowych wspomagających krwiodawstwo krwiolecznictwo .

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na krew. Wynika to głównie z tendencji starzenia się społeczeństwa, większą zapadalnością na nowotwory, większą skutecznością systemu ratownictwa medycznego i szerszą dostępnością do świadczeń medycznych. Popyt na krew jest szczególnie dostrzegalny w okresie letnim, kiedy to maleje liczba aktywnych krwiodawców przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania.

Krwiodawcy nie biorą się znikąd, trzeba o nich zabiegać, szukać i pielęgnować jak roślinę, która w potrzebie dzieli się swoim pięknym owocem z innymi, nie oczekując niczego w zamian – czasami liczą na słowo dziękuję. Ogromny udział w tej pracy mają Kluby Honorowych Dawców Krwi, które skupiają ludzi dobrej woli, krzewią idee czerwonokrzyskie i prowadzą pracę profilaktyczną wśród młodzieży szkolnej .

W Braniewie działa pięć takich klubów – w środowisku cywilnym i mundurowym. Musimy podnosić świadomość potrzeby regularnego oddawania krwi ze względu na krótki okres przydatności do użycia komponentów krwi i zachęcać obecnych i potencjalnych krwiodawców do oddawania jej w regularnych odstępach czasu. Nasze działania muszą współgrać z resortem zdrowia, który jest odpowiedzialny za asygnowanie odpowiednich środków na obsługę krwiodawstwa, przetwarzanie krwi i zapewnienie wysokiej jakości opieki nad krwiodawcami...

W tym roku kampania światowa skoncentruje się na temacie oddawania krwi w nagłych przypadkach. W czasie każdej sytuacji kryzysowej lub katastrofy, naturalną reakcją człowieka jest zadanie sobie pytania – Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc? Dlatego też kampania w 2017r. będzie przebiegała pod hasłem „Co możesz zrobić?” z przesłaniem „Oddaj krew. Oddaj ją teraz Oddawaj regularnie.” Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2017r. jest Wietnam i Narodowy Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Hanoi.

Ten dzień jest okazją do podziękowania szerokiej rzeszy krwiodawcom, bez względu na miejsce zamieszkania, wyznanie, narodowość i kolor skóry. Krew nie ma zabarwienia politycznego, nie zmienia swojego koloru – jest niezastąpionym składnikiem fizjologicznym naszego życia. Bez krwi nie ma życia, ale i bez życia nie ma krwi. Krew jest jednym z najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje współczesna medycyna. Krew ratuje życie, dodaje sił, pomaga wrócić organizmowi do równowagi. To dzięki krwiodawcom możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji i zabiegów ratujących życie.

Z tej okazji wszystkim Dawcom składamy serdeczne podziękowania za oddawanie krwi, najcenniejszego daru, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Zdrowia, wszelkiej pomyślności, osobistego szczęścia oraz tego, aby to wspaniałe dzieło pomocy innym było źródłem nieustannej satysfakcji.

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „ KROPELKA”

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages