Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Zachowaj bezpieczeństwo nad wodą!

2017-08-01 13:48:40 (ost. akt: 2017-08-01 13:55:38)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą.

Plaże to miejsca, w których chętnie spędzamy czas w wolnych chwilach, ciesząc się urokiem słonecznych dni. Miejsce takie zapełniają się ludźmi, którzy chcą się zrelaksować i wypocząć. Bardzo często jednak brak wyobraźni, lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii, nieszczęśliwych wypadków czy śmierci.

Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów. Bardzo często kąpiel w miejscach niestrzeżonych i potencjalnie niebezpiecznych oraz przekonanie o doskonałej technice pływackiej sprawia, że dochodzi do tragedii nad wodą. Aby uniknąć dramatycznych sytuacji prosimy o zachowanie podstawowych zasad.

Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą:
1. Pływamy tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych.
2. Jeśli źle się poczujecie - wychodzimy z wody.
3. Widząc coś niepokojącego w wodzie - wzywamy dorosłych.
4. Nie wolno podpływać bezpośrednio do tonącego.
5. Tonącemu zawsze podajemy przedmiot utrzymujący się na wodzie.
6. Zawsze kąp się w grupie.
7. W wodzie to tonący jest zawsze silniejszy.
8. Na łódce, kajaku, motorówce używaj kamizelki ratunkowej.


Przestrzegaj żelaznych zasad!

nie wchodź do wody bezpośrednio po spożyciu posiłku, nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem, nigdy nie skacz ( zwłaszcza na głowę ) do nieznanej wody, zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna, w trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna, nie wrzucaj do wody śmieci, szkła, w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast wyjdź z wody, pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na
kąpielisku, po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz; rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem; nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji; do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą; korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki; Nad wodą zawsze należ zachować
ostrożność i zdrowy rozsądek – to może zapewnić nam bezpieczeństwo.

Przestrzeganie tych kilku powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających i wypoczywających nad wodą. Również na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ze wspaniałymi wspomnieniami oraz wrażeniami.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages