Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

„Poniżej poziomu morza”. Wystawa w bibliotece

2017-08-03 11:47:25 (ost. akt: 2017-08-03 11:49:12)

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej Dominika Żyłowskiego pt. „Poniżej poziomu morza” . Wystawę można oglądać od 1 – 31 sierpnia w holu biblioteki.

Prezentowane w ramach wystawy fotografie, to fragment powstałego na przestrzeni kilku ostatnich lat cyklu poświęconego Żuławom Wiślanym, a w szczególności obiektom kultury materialnej tego regionu. Zdjęcia pierwotnie zostały opublikowane w facebookowej stronie "Poniżej poziomu morza. Żuławy w fotografii" (https://www.facebook.com/zulawyfoto/), a następnie niektóre z nich ukazały się w 19. numerze Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" w formie fotoreportażu pt. "Dokumentacja rozpadu", gdzie towarzyszył im następujący komentarz:

"Nie da się powiedzieć, że na Żuławach “czas się zatrzymał”. Przeciwnie - ta depresyjna kraina, to żywy dowód jego upływu. Żywy, bo często tutejsza unikalna hydrotechnika i niespotykana gdzie indziej architektura nadal spełnia swoje pierwotne funkcje. Ale przeważnie czyni to jakby mimochodem, trochę siłą rozpędu, zwykle mocno zaniedbana, zardzewiała i koślawa. Zapomniana tak samo, jak zapadnięte mennonickie i ewangelickie cmentarze. Obca.
Mimo wszystko, to właśnie dlatego, że są autentyczne, że nie stały się skansenem i nie uległy mumifikacji, Żuławy stanowią region niezwykle malowniczy. Ale jest to specyficzny rodzaj fotogeniczności - właściwy też na przykład starym ludziom. Taki, z którym wiąże się świadomość przemijania. Nie ma wątpliwości, że fotografując dzisiejsze Żuławy Wiślane tworzy się dokumentację rozpadu." (Dominik Żyłowski, dokumentacja rozpadu, Prowincja nr (19) 1/2015, s. 112)

O autorze:
Dominik Żyłowski, ur. 1975, ukończył filozofię na UMK w Toruniu, pracuje w Bibliotece Elbląskiej, od 20 lat związany z fotografią, autor bloga fotograficznego "Tak na oko...", publikuje w kwartalniku "Prowincja".
Ważniejsze wystawy:
- "Miasto-forma-człowiek" (wystawa zbiorowa) Galeria El, Elbląg 2012
- "Elbląskie formy przestrzenne w fotografii" (wspólnie z R. Kotyłą), Dzierzgoń, Dzierzgoński Ośrodek Kultury, 2012
- "Elblong - Ostrava = !¿!" (wystawa zbiorowa w ramach festiwalu Archikultura 2013), Ostrawa ,Czechy, 2013
- "Jam session" - Galeria El, Elbląg 2013
- 27, 28 i 29 Salon Elbląski, Galeria El, Elbląg 2013-2017

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kpiarz #2300726 | 88.220.*.* 3 sie 2017 19:05

    Wy to już bardziej poniżej poziomu morza. Dna sięgnęliście i kopiecie się w mule!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages