Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Drugi most zgodnie z planem

2017-08-22 09:30:00 (ost. akt: 2017-08-22 09:42:02)

— Trudno jest ukryć obecność nowego elementu architektonicznego w krajobrazie Braniewa. Nie jest to co prawda Golden Gate Bridge w USA, ale mi osobiście bardzo się podoba i co najważniejsze budowa tego mostu jest moim priorytetem — mówi burmistrz Monika Trzcińska. Budowa drugiego mostu na rzece Pasłęce przebiega zgodnie z planem. Zakończenie robót przewidziane jest w pierwszym półroczu 2018 roku.

— Most wygląda coraz efektowniej, nawierzchnia konstrukcji gotowa jest do położenia asfaltu, cała konstrukcja metalowa zyskała zabezpieczenie antykorozyjne — dodaje Trzcińska. — Dzięki temu do dziś mało widoczna konstrukcja teraz zauważalna jest z daleka. Aktualnie trwają prace przy budowie schodów łączących deptak przy rzece Pasłęce ul. Nabrzeżną z ul PCK. Wkrótce zainstalowana zostanie iluminacja świetlna, co pozwoli podziwiać most również w godzinach wieczornych. W ramach inwestycji do wykonania pozostaje również odcinek drogi – przedłużenie ul. Przemysłowej pomiędzy nowym mostem i oczyszczalnią ścieków. Spodziewane zakończenie budowy jest w pierwszym półroczu 2018 roku, czyli zgodnie z planem.

Przypomnijmy. Budowa nowego mostu w Braniewie ruszyła 17 października 2016 roku. W związku z pracami ulica Nadbrzeżna została wyłączona z ruchu. Rozebrano także schody prowadzące z ulicy Nadbrzeżnej na ulicę PCK. 2 marca odbyły się prace związane z nasunięciem konstrukcji mostu. Stalowe przęsło o długości 55 m podtrzymywał ogromny żuraw. Prace trwały ok.12 godzin.
Most jest budowany w oparciu o projekt stworzony w 2013 roku. Będzie miał 55 m długości i ponad 13 szerokości – jezdnia: dwa pasy po 3 m oraz chodnik o szerokości 2,5 m. W dokumentacji projektowej uwzględniono także przebudowę drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy o łukowych dźwigarach stalowych. Jezdnie stanowić będzie żelbetowa płyta pomostowa.

Wykonawcą robót jest firma SKANSKA. Koszt budowy nowego mostu to 5,5 mln. zł. Pomocy finansowej udzielił miastu powiat braniewski. 31 sierpnia 2016 r. starostwo przekazało na ten cel 200 tysięcy złotych, w 2017 roku kolejne 200 tys. zł, a w 2018 przekaże jeszcze 100 tys. zł. Natomiast 800 tysięcy złotych miasto otrzymało w ramach Programu Rozbudowy Dróg Gminnych i Powiatowych Urzędu Wojewódzkiego na rok 2017.
— W przyszłym roku braniewski samorząd będzie jeszcze ubiegał się o kolejne dofinansowanie na wsparcie budowy mostu w ramach rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej — dodaje Trzcińska.

O tym jakie korzyści przyniosą dwie przeprawy przez rzekę, mieszkańcy mogli się przekonać przez kilka dni 2012 roku, kiedy zakończył się remont "betonowego" mostu, a wciąż nie rozebrano tymczasowej przeprawy. Włodarze robili wszystko, aby tymczasowy most pozostał. Jednak w tym czasie rozpoczęła się rozbiórka przeprawy. Bo choć właściciel zgodził się na pozostawienie i wykup mostu przez Braniewo, to firma, która go wynajęła miała wobec niego swoje plany. Po zakończeniu remontu "betonowego" mostu, gdańska firma nie oglądając się na starania władz Braniewa, przystąpiła do demontażu. Pięć lata temu pomysł na pozostawienie tymczasowego mostu na stałe początkowo nie wzbudzał nadmiernego entuzjazmu u mieszkańców. Zanim w ogóle powstał obawiano się, że zablokuje ruch żaglówek do przystani żeglarskiej. Z kolei w kilka godzin po wprowadzeniu objazdu skarżyli się mieszkańcy ul. Przemysłowej. Narzekali na brak barierek i progów zwalniających oraz zbyt szybko jeżdżące samochody. Z czasem jednak mieszkańcy przyzwyczaili się do objazdu i zgodnie przyznawali, że drugi most w Braniewie nie jest już tylko kwestią wygody, ale i konieczności.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek #2313222 | 79.163.*.* 24 sie 2017 10:02

  Most Montem fajnie że po tylu długich latach ba dekadach powstaje, ale co z ulicami dojazdowymi do tego mostu wiadomomo dojazd dod strony Przemysłowej będzie jaki będzie ostry zakęt, a co ze skrzyżowaniem ulic Morska i PCK powstaną tam światła, zmiana organizacji ruchu? jakie są plany w tym temacie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wolf #2313041 | 83.23.*.* 24 sie 2017 00:17

  O ILE DOBRZE PAMIETAM to wielki most na Wisle pod Wyszogrodem powstał równie szybko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. fiolka #2312507 | 81.15.*.* 23 sie 2017 13:00

  szczęściem od Boga, że wybory coraz bliżej i wymiana nauczycieli i burmistrz stanie się faktem

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dorota #2312458 | 82.177.*.* 23 sie 2017 11:55

  Most wiadomo ze sie przyda ale dla bezpieczenstwa na ul. przemyslowej powinny pojawic sie progi zwalniajace i barierki. Koncowka ul Przemyslowej gdzie bedzie wjazd na most jest na zakrecie i samochody zjezdzac beda z gorki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. marek #2312246 | 88.220.*.* 23 sie 2017 07:16

  czyli to że nikogo teraz nie ma na budowie, nic się nie dzieje jest założone w harmonogramie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages