Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Przejścia dla pieszych doświetlone. Będzie bezpieczniej

2017-08-24 13:20:15 (ost. akt: 2017-08-24 13:40:26)

Dziś (24.08) rozpoczęto doświetlanie kolejnych 12 przejść dla pieszych na terenie Braniewa.

Problem niewystarczającego oświetlenia przejść dla pieszych w Braniewie poruszany był wielokrotnie. W styczniu przeprowadzono debatę społeczną pn. "Rozświetlmy Braniewo", a w ubiegłym roku doświetlono cztery przejścia dla pieszych na ul. Gdańskiej, Fromborskiej i Sikorskiego. Dziś (24.08) rozpoczęto doświetlanie kolejnych 12 m.in. na ulicy Kościuszki, Królewieckiej, Morskiej, Moniuszki czy Sikorskiego.

— Od dawna w Braniewie borykamy się z problemem, że przejścia dla pieszych nie były wystarczająco doświetlone i sprawiały spore zagrożenie — mówi Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa. — W ubiegłym roku doświetliliśmy cztery przejścia, aby sprawdzić jak mieszkańcy na to zareagują i czy ta zmiana wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. W tym roku przeprowadziliśmy negocjacje z firmą Energa i w efekcie udało nam się doświetlić kolejnych 12 przejść.

Zakładanie nowego oświetlenia powinno zakończyć się w piątek (25.08).
— Zakładamy lampy w technologii ledowej. To ekologiczna i zdecydowanie bardziej oszczędna technologia, która zużywa o 50 proc. mniej energii elektrycznej — mówi Jaromir Falandysz, Wiceprezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. — Uważamy, że doświetlenie przejść dla pieszych jest bardzo ważne. W Polsce jest rocznie ok. tysiąc wypadków na przejściach z udziałem pieszych. Ze swojej strony staramy się robić wszystko, by było ich mniej, stąd ta inicjatywa. Rok temu w Braniewie doświetliliśmy 4 przejścia, w tym 12, i już mamy plany co i jak doświetlić w kolejnych latach.

Koszty inwestycji pokryje firma Energa.
— Mamy zawartą umowę z firmą Energa na oświetlanie miasta — dodaje Trzcińska. — W funduszach, które płacimy jest już koszt doświetlenia. Firma Energa inwestuje w swój sprzęt, dzięki temu my będziemy mieli lepsze lampy, nie dokładając do tej kwoty nic.

Nowe oświetlenie powinno w najbliższym czasie pojawić się także na ulicy Królewieckiej (od skrzyżowania z ulicą Żeromskiego do torów kolejowych).
— Prace ruszą w sierpniu lub na początku września — dodaje Trzcińska. — Do jesieni będziemy mieli oświetlony cały odcinek do torów. To na pewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Chcemy także dostawić kilka latarni w newralgicznych miejscach w mieście.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zut #2315287 | 83.23.*.* 27 sie 2017 21:32

  ot fachoiwiec sie znalazł

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. braniewiak #2314341 | 78.88.*.* 25 sie 2017 21:50

  Doświetlanie przejść dla pieszych lampami ledowymi z góry pozbawione jest sensu, bo nie poprawia niczego. Dalej pieszy jest mało widoczny, lepsze zastosowanie ma oświetlenie górne pod lekkim kątem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jo #2313498 | 78.8.*.* 24 sie 2017 15:22

  Brawo Ty!!;!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages